A helyi építési szabályokat tartalmazó rendelet 2019. december 31-én lép hatályba, és a 2019. december 31. naptól induló ügyekben kell alkalmazni.
A KÉSZ a korábbi, 2019. december 30-ig hatályos Budapest II. Kerületi Önkormányzat Képviselő–testületének a Budapest, II. Kerületi Városrendezési és Építési Szabályzatról szóló 2/2007.(I.18.) számú, többször módosított rendeletet (KVSZ) váltja fel. Alapvetően az abban szereplő építési jogok átfordításával, valamint a megváltozott magasabb szintű jogszabályi környezethez való igazodás figyelembevételével készült.
A KÉSZ-t a fővárosi településrendezési eszközökkel összhangban kellett elkészíteni. Az új KÉSZ a kerület közigazgatási területére állapít meg a táj, az épített- és a természeti környezet, valamint a környezeti elemek védelmével kapcsolatos helyi építési szabályokat, jogokat és kötelezettségeket a fővárosi településrendezési eszközökkel összhangban.
A KÉSZ tartalmi felépítése:
A 28/2019. (XI.27.) ök. rendelet első része a bevezető rendelkezéseket, a második része az építésre vonatkozó általános rendelkezéseket, harmadik része a telek beépítési lehetőségeit, negyedik része az építési övezetek előírásait, az ötödik rész a beépítésre nem szánt területek övezeteinek előírásait, a hatodik rész a kiegészítő előírásokat tartalmazza. (A rendelet szövege, mellékletek, függelékek a kerület honlapján elérhetők!)
A KÉSZ kapcsolata a településképpel
Felhívom a figyelmet arra, hogy egy adott ingatlan beépítési-, átalakítási- vagy pl. rendeltetésmódosítási lehetőségét nem csak a KÉSZ előírásai határozzák meg, hanem ugyancsak betartandók a településképi rendeletben előírtak is.
A településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény alapján a települések esztétikus lakókörnyezetének kialakítása, illetve védelme érdekében Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testülete 2017. december 19-i rendes ülésén 290/2017.(XII.20.) határozattal elfogadta a kerület Településképi Arculati Kézikönyvét (TAK) és megalkotta a kerület településkép védelméről szóló 45/2017.(XII.20.) rendeletét (TKR).
A TKR elsősorban a MILYEN kérdésre, míg a KÉSZ a HOGYAN, MENNYIT, MEKKORÁT kérdésekre adja meg a választ.
A településképi rendelet (TKR) és a kerületi építési szabályzat (KÉSZ) tartalmilag egymáshoz kapcsolódó rendeletek, melyek mellérendelt viszonyban állnak egymással. A tartalmuk szorosan összefügg, egy-egy ingatlan beépítési lehetősége a két rendelet együttes alkalmazásával határozható meg.
Budapest, 2019. december 03.
Őrsi Gergely
Polgármester megbízásából eljárva
Tisztelettel:
Trummer Tamás
Főépítész