174 éve született meg a modern magyar nemzet

Címlap   |   2022, március 21 - 09:44Send by email

Az 1848–49-es szabadságharc és forradalomra emlékezve kerületszerte több ünnepséget is tartottak.

Az önkormányzat a Gábor Áron-emlékműhöz, Schittenhelm Ede ’48-as honvédtüzér Bimbó úti síremlékéhez, valamint a pesthidegkút–ófalui templomkertbe és a Pasaréti Honvéd Lovardába várta az emlékezőket.

Ünneplők a Gábor Áron-emlékműnél

Március 15-én az 1848–49-es szabadságharcra emlékezve kerületszerte több ünnepséget is tartottak. Délelőtt Pasaréten, a Gábor Áron-emlékműnél Őrsi Gergely polgármester mondott beszédet, Berki Benedek és Garamvári Ádám Petőfi Sándor egy-egy költeményét szavalta el, és a Kiss Zenede legifjabb növendékei is eljöttek, hogy énekszóval, muzsikával idézzék meg 1848 forró tavaszát.
– Az elmúlt két évben nem tudtunk a megszokott módon együtt ünnepelni – emlékeztetett a pandémiás időszakra a polgármester. – Sokan vártuk az idei március 15.-ét, azt, hogy a szörnyű világjárvány után az élet visszatérjen a normális kerékvágásba, és nyugodtan, békében ünnepelhessünk ismét együtt. De ehelyett a szomszédunkban kitört egy értelmetlen, véres háború, így az ünnepségeken elhangzó jól ismert költemények és idézetek új értelmet nyernek.

A szokásos ünnepségek kapcsán elmondta, hogy ilyenkor a szónokok nem egyszer megpróbálják aktuálpolitikai célok érdekében felhasználni a szabadságharc történéseit. – Ezt nem szabad – figyelmeztetett Őrsi Gergely –, közösen kell emlékeznünk és emlékeztetnünk.
A polgármester felidézte az előző napi koszorúzást Bem apó szobránál, amit a Magyarországi Bem József Lengyel Kulturális Egyesület szervezett, valamint a magyar és a lengyel nép barátságát, történelmének párhuzamait, amelyek a mai napig is fennállnak, hiszen most közösen segítünk azoknak, akik a pusztító háború elől kénytelenek menekülni.
– 174 évvel ezelőtt megszületett a modern magyar nemzet – hangsúlyozta a polgármester. – Olyan emberek ébredtek rá, hogy mennyivel több minden köti össze őket, mint amennyi szétválasztja, akik hétköznapi apró-cseprő ügyekben sokszor perben, haragban álltak egymással. Rájöttek, hogy mi az, ami valóban fontos: a magyar szabadság. A szabadság önállóságot jelent, alkotó erőt, amely felemeli a közösség tagjait. Akik szabadok, azok vállalják a gondolkodás felelősségét, készek megkérdőjelezni mindent, ami adottságnak számít, készek nevetni akár önmagukon is, mert tudják, a szabadság egyetlen ellensége a félelem.
Őrsi Gergely büszkeségének adott hangot, amiért a budaiak a világjárvány – éppúgy, mint most, a szomszédban dúló háború – alatt megmutatták, hogy nem félnek, hanem segítenek és szolidárisak a bajban lévőkkel. Ilyen egy szabad közösség: emberséges, bátor, empatikus és cselekvő. – Legyen béke, szabadság és egyetértés – zárta szavait a 12 pont alcímével a II. kerület polgármestere.

A beszédet és az ünnepi műsort követően több koszorút is elhelyeztek az emlékműnél. Elsőként a II. Kerületi Önkormányzat nevében Őrsi Gergely koszorúzott, majd a Közép-budai Tankerületi Központ és a II. kerületi oktatási intézmények nevében Hajnissné Anda Éva tankerületi igazgató, a Kerületünk az Otthonunk frakció nevében Perjés Gábor frakcióvezető, a DK II. kerületi szervezete nevében Szabó Gyula alpolgármester és Mészáros István elnökségi tag, a Momentum helyi szervezete nevében Hajnal Miklós országgyűlésiképviselő-jelölt, Kis Roland önkormányzati képviselő és Majoros András önkormányzati képviselő, frakcióvezető, a Fidesz–KDNP-frakció nevében Csere István és Riczkó Andrea önkormányzati képviselő, az MSZP II. kerületi szervezete nevében Besenyei Zsófia önkormányzati képviselő és Varga Előd Bendegúz alpolgármester, a PM helyi szervezete nevében Kovács Márton alpolgármester, az LMP nevében Tóth Csaba önkormányzati képviselő és Práczki Péter elnökségi tag, a Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat nevében Felföldi Mária, a Megoldás Mozgalom nevében Horváth Diána és Jeney Dávid országgyűlésiképviselő-jelölt, a Jobbik nevében Bodor Zoltán, valamint Tordai Bence országgyűlési képviselő helyezte el a tisztelet virágait.

Megemlékezés Schittenhelm Ede síremlékénél

A Gábor Áron-emlékműnél tartott ünnepséget követően egy közeli emlékhely, Schittenhelm Ede, a hazáért hősi halált halt ’48-as honvédtüzér síremléke volt a március 15-i események következő helyszíne, ahol Őrsi Gergely köszöntötte a megjelenteket. Mint mondta, Buda azért is csodálatos hely, mert számtalan helyszínen idézhetjük fel történelmünk nagy eseményeit: szobrok, utcanévtáblák, emlékművek vagy -táblák őrzik történelmünk eseményeit és hőseit. Általuk tudhatjuk, hogy mindig voltak, vannak és lesznek, akik kiállnak a szabadságért. És bár a szabadságharcot leverték, ez csak erősítette a magyarok szabadságvágyát és szolidaritását – hangsúlyozta a polgármester, és itt is azt kívánta, amit a márciusi ifjak megfogalmaztak: „Legyen béke, szabadság és egyetértés!”
A rövid megemlékezés végén a jelenlévők – a II. Kerületi Önkormányzat, a Kerületünk az Otthonunk-frakció, az MSZP, a PM és az LMP II. kerületi szervezete nevében – megkoszorúzták Schittenhelm Ede síremlékét is.


1848–1849-es forradalom és szabadságharc hőseire emlékeztek Hidegkúton

Ünnepi műsort és koszorúzást tartottak március 15-én a Pesthidegkút–Ófalu Sarlós Boldogasszony-templom kertjében is.
Őrsi Gergely polgármester beszédében többek között a magyar és lengyel barátságra, a közös történelmi múltra hívta fel a figyelmet.
– Akit legyőznek, de nem hódol be, az győzelem – emlékeztetett Józef Piłsudski volt lengyel államfő gondolataira a polgármester. – Minden olyan szabadságharc, minden olyan felkelés, ami után újabb megszállás következett, a magyar népet is megerősítette abban, hogy a szabadság az egyik és a legfontosabb érték, amiért közösen kell tennünk, mint ahogyan tettük 174 évvel ezelőtt is.
Őrsi Gergely hangsúlyozta: különösen büszkék lehetünk a saját közösségünkre, mert az elmúlt két évben olyan kihívásokkal kellett szembenézni, ami nagyon régen érte hazánkat. A világjárvány és a szomszédunkban dúló háború bebizonyította, hogy nem félünk, a félelem helyett pedig azok az értékek kerültek és kerülnek ma is előtérbe, amelyekre a budaiak büszkék lehetnek.

Gór Csaba képviselő, a Fidesz frakcióvezetője Vasvári Pált idézve – „csak egy pártot ismerek, az igazságét” – úgy fogalmazott, hogy Budának, Budapestnek, Magyarországnak egyetlenegy igazsága van, az pedig a szabadság és a béke. A polgármesteri gondolatsort folytatva a frakcióvezető elmondta, hogy a szabadság és béke az elmúlt időszakban nem mindig adatott meg a járvány, most pedig a szomszédos háború miatt. Hangsúlyozta, hogy politikától független, emberi alapértékekben azonban egyet kell értenünk, olyan értékekben, amitől mi, budaiak, II. kerületiek egymás szemébe tudunk nézni, együtt tudunk gondolkodni, segítséget nyújtani.

Az ünnepi műsorban 1848-as dalokat adtak elő a Kiss Zenede Alapfokú Művészeti Iskola tanulói és felkészítő tanáruk, Tóth Béla. Petőfi Sándor: Kutyák dala és Farkasok dala című költeményét Berki Benedek és Garamvári Ádám adta elő.
Az 1848–49-es es forradalom és szabadságharcra emlékező táblánál koszorút helyeztek el a II. kerület vezetői, pártok és civil szervezetek képviselői is.

Az 1848-49-es es forradalom és szabadságharcra emlékező táblánál koszorút helyezett el Őrsi Gergely polgármester, a Kerületünk az Otthonunk frakció nevében Perjés Gábor frakcióvezető, a Fidesz-frakció nevében Gór Csaba frakcióvezető, Csabai Péter, a Pesthidegkúti Városrészi Önkormányzat elöljárója és Makra Krisztina képviselő, a DK-frakció nevében Szabó Gyula alpolgármester és Rácz Tamás, a DK tagja, a KDNP-frakció nevében Csere István önkormányzati képviselő, az MSZP II. kerületi szervezete nevében Besenyei Zsófia önkormányzati képviselő és Varga Előd Bendegúz alpolgármester, a Párbeszéd Magyarországért nevében Tordai Bence országgyűlési képviselő, az LMP I., II. és XII. kerületi szervezet nevében Tóth Csaba önkormányzati képviselő és Práczki Péter elnökségi tag, a Jobbik képviseletében Bodor Zoltán , a II. kerületi német önkormányzat nevében Kretz Éva és Szlovákné Eschenbach Györgyi, a Német Ház Alapítvány részéről Küller András és Helter Ferenc, a Pesthidegkúti Német Nemzetiségi Alapítvány nevében Berger Antal elnök és Czemmel László, a Máriaremete-Hidegkúti Ökumenikus Általános Iskola nevében Nyilasi Géza és az iskola több tanulója, Remetekertvárosi Általános Iskola nevében Nagy Andrea intézményvezető és diákok, az 1000. számú Szent Korona Cserkészcsapat a csapat vezetői, John Benedek és Nikl Márton.


Főhajtás a Bem József-szobornál

A magyar és a lengyel nép összetartozását és szabadságszeretetét, valamint a béke iránti vágyát jelképezte, hogy Bem József tábornok születésének 228. évfordulója alkalmából a Magyarországi Bem József Lengyel Kulturális Egyesület közös megemlékezést tartott, melyen Jerzy Snopek, a Lengyel Köztársaság rendkívüli és meghatalmazott nagykövete, valamint Őrsi Gergely polgármester együtt hajtott fejet a tábornok emléke előtt.


Zászlócskák a játszótereken

A március 15-i nemzeti ünnepre készülve a II. Kerületi Önkormányzat 250 darab kis nemzeti színű papírzászlót helyezett el a kerület játszóterein.


Lovashuszárok Pasaréten

A forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából hagyományteremtő programra hívta az érdeklődőket a II. Kerületi Önkormányzat és a Pasaréti Honvéd Lovarda március 15-én délután. A patinás egyesület Hidász utcai lovardájában nyílt napot tartottak, amelynek során karddal és pisztollyal felszerelt lovashuszárok tartottak látványos bemutatót. A rendezvényt Őrsi Gergely polgármester nyitotta meg. A szépszámú közönség előtt megmutatták tudásukat a póni lovasiskola és a lovarda sportegyesületének növendékei, majd a program hátralévő részében a gyerekeket várták próbalovaglásra.