Az utóbbi években rohamos fejlődésnek indult a „fejfájás tudománya”. Idén év elejétől a Kapás utcai szakrendelő szakambulanciája várja az érintetteket.
– A migrénes zavarról egyre több tudományos adat áll rendelkezésre, és egyre több az új, gyógyítást forradalmasító hatékony gyógyszer is – tájékoztattott dr. Zsombók Terézia és Ormayné Kovács Gabriella. – Ezen gyógyszerek ugyan forgalomban vannak Magyarországon, de az áruk magas, viszont támogatási engedélyeztetésük már folyamatban van, és jelenleg is – szakmai szempontok alapján – kérhető egyedi méltányossági elbírálás a jelentősen csökkentett, majdnem térítésmentes hozzáférésre.
Az előrehaladást segítendő, társintézményként csatlakoztunk a Szegedi Orvostudományi Egyetem Neurológiai Klinikáján négy éve indult, a magyarországi lakosságra vonatkozó Fejfájás Regiszterhez. Ez a közös munka is segíti a hazai fejfájáskezelés innovatív fejlődését. A szakambulancia előjegyzés alapján fogad beteget, és az úgynevezett progresszív betegellátás keretében, „második véleményt” ad megoldatlan orvosi kérdésekben. Vállalja migrénben, tenziós jellegű, cluster és egyéb elsődleges fejfájásban szenvedők járóbeteg-ellátását. A legtöbben krónikus migrénes fejfájás panaszaival keresik fel a rendelést. Magyarországon a lakosság 8-9 százaléka migrénes, és közülük minden ötödik krónikus migrén (CM). Az igen nehezen kezelhető migrénes betegek leginkább ehhez a csoporthoz tartoznak, havonta 15 vagy annál több migrénes fejfájási rohammal kell megküzdeniük, életkoruk 45–60 év közötti, többségük még aktív dolgozó. Irodalmi adat, hogy a krónikus migrénes paciensek életminősége sokkal rosszabb, mint az epizodikus migréneseké (EM), ugyanis a kórkép gyakran társul pszichiátriai vagy egyéb betegségekkel.
– Fejfájás Ambulanciánkat is gyakran keresik fel ezek a páciensek segítséget remélve, és a kutatások eredményeként az új migrénellenes szerek lehetőséget is adnak, hogy ezt a nehéz problémát modern eszközökkel, gyógyszerekkel tudjuk kezelni – mondja dr. Zsombók Terézia. – A másik gyakori csoportba tartozik a három hónapnál régebb óta, rendszeresen nagy mennyiségben (minimum 15 tabletta/hó) szedett fájdalomlapítók miatt kialakult ún. módosult migrén (transzformált migrén). A szakrendelésen ez a fejfájástípus is gyakori, és nagyon nehéz eredményesen kezelni, de gyógyíthatóságát javíthatjuk a fentebb említett új migréngyógyszerekkel. A harmadik csoportba pedig azok az 55–65 éves páciensek tartoznak, akik a menopauza időszakában érdemben nem csillapodó, évtizedek óta tartó migrénes fejfájásaik miatt triptánt kénytelenek szedni. Itt is eredményesek lehetnek az új szerek a gyógyításban.
Ez azért is fontos lenne, mert a korral gyakoribbá válnak a jelenleg használatban lévő és hatékony triptánok szív- és agyi keringési zavart okozó mellékhatásai, miközben ismert tény, hogy az életkor előrehaladtával is folyamatosan nő ez a rizikó. Az új migrénellenes szereknek (CGRP-készítmények) ilyen jellegű mellékhatásai ez idáig nem ismertek.
Elérhetőségek:
1027 Kapás utca 22., II. emelet, telefon: (06 70) 333-8968, (06 1) 488-7564.
Rendelési idő:
kedd és péntek 8.00–14.00-ig, [email protected]
A mobiltelefonokra letölthető MigrÉN applikáció hasznos tanácsokat, információkat ad a migrénről, kezelhető a felületén fejfájásnapló, illetve emlékeztetőt is küld például az orvosi vizitek időpontjáról.