Megújul a Retek utcai kerékpárút

Címlap   |   2019, augusztus 6 - 18:52Send by email

A II. Kerületi Önkormányzat – uniós források bevonásával, VEKOP pályázati projekt keretében – teljes körűen felújítja Budapest egyik legfrekventáltabb kerékpáros infrastruktúráját az Ezredes utca és a Margit krt. között.

A tervezett kerékpáros létesítmény teljes hossza 515 méter, melynek nagyobbik része (435 méter) a gyalogosforgalomtól elválasztott kétirányú kerékpárút, kisebbik része (80 méter, a Szilágyi Erzsébet Fasor mentén) pedig osztatlan gyalog- és kerékpárút, pozicionáló jelekkel.

Kiépítéséhez több megoldást alkalmaznak: új pályaszerkezet építése, járdaszélesítés, burkolatfelújítás, forgalomtechnikai beavatkozás (felfestés), illetve meglévő létesítmény felhasználása. A kerékpárút vörös aláfestéssel kiemelten elkülönül majd a gyalogos felületektől. A csomópontokban a szegélyeket lesüllyesztik, valamint taktilis jeleket építenek be.
A szakasz elejénél az Ezredes utcai kereszteződést korrigálják, mivel jelenleg a gyalogosoknak és a kerékpárosoknak mindkét oldalon rendkívül szűk helyük van. Kihasználva, hogy az Ezredes utca egyirányú a Szilágyi Erzsébet fasor felé, a torkolati keresztmetszetét 3,5 méter szélesre csökkentik, ezáltal mindkét oldalon a jelenlegihez viszonyítva jelentős mértékben növelhetőek a csomóponti járdafelületek.
A Szilágyi Erzsébet fasor mentén jelenleg is üzemelő osztatlan gyalog- és kerékpárúton – fizikai korlátok miatt – érdemben javítani nem lehet, de ezt a szakaszt is felújítják. A Káplár utcai csomópontot viszont átalakítják, biztonságosabbá teszik mind a kerékpárosok, mind a gyalogosok számára. A Káplár utca burkolatára új gyalogátkelőhelyet is felfestenek, és létesül egy tíztámaszos kerékpáros parkoló is. A geometriai elrendezést úgy alakítják át, hogy a Retek utca–Szilágyi Erzsébet fasor csatlakozásánál egy személygépkocsinyi szélesség legyen biztosítva, jelenleg ugyanis a kerékpárúton állnak az elsőbbségadásra várók.


A Retek utcai kerékpárút Margit körút felé eső legforgalmasabb, boltokkal és üzletekkel tarkított alsó részén, a gyalog- és kétirányú kerékpárúton csúcsforgalmú időszakokban jelenleg nagyon nehezen lehet közlekedni, mert a gyalogosok számára kijelölt felület keskeny. Tovább rontja a helyzetet, hogy közvilágítási oszlopok és lépcsők is csökkentik a közlekedésre használható területet.
A Fény utcai kereszteződéstől a Margit körútig ezért a teljes keresztmetszetet áttervezték. A bevásárlóközpont melletti parkolósáv, valamint a Retek utcából a Fény utca felé tartó jobb oldali kanyarodósáv megszűnik. Az így felszabaduló helyre járdaszélesítést terveztek, lehetővé téve a kétirányú kerékpárút folytatását egészen a körútig, egy szélesebb gyalogos felülettel. A keresztmetszet újragondolásával, és a Fény utcai gyalogátkelőhely kismértékű áthelyezésével mindössze három parkolóhely vész el, mert a bevásárlóközponttal szemközti oldalon nő a parkolóhelyek száma. Azt is érdemes megjegyezni, hogy a közeljövőben átadásra kerülő Széllkapu projektnek köszönhetően, ahol több száz fős mélygarázs is létesül, nagyságrendekkel emelkedni fog a környék parkolóhelyeinek száma.

A Fény utcai gyalogátkelőhely korrigált újrafestésével biztosítva lesz a jobbra kanyarodó autók várakozási helye, így nem torlódik majd fel a forgalom a tervezett új forgalmi rend mellett sem. A kereszteződésben a Dékán utca felől a Fény utca felé tartó kerékpárosok részére „elsőbbségadás kötelező” nyomburkolati jelet valamint felállás helyét jelző vonalat festenek fel.

A Margit körúti kereszteződés helyén most nem változtatnak, mivel a Széna tér felújítását a közeljövőben tervezik. A Retek utca felületére kerékpáros nyomokat is felfestenek, ezzel a megoldással a kerékpárosok egy része az út felületét is választhatja, így a gyalog- és kerékpárút terhelése várhatóan csökkenni fog.
Az előkészítő munkálatok augusztus 6-án kedden megkezdődnek, a kivitelezésre három ütemben kerül sor augusztus és szeptember hónapban. Először az alsó szakaszon, a Margit körút és Fény utca között dolgoznak, ezt követi a Káplár utcai és az Ezredes utcai csomópont illetve környezetének átépítése, felújítása.