Gyakran Ismételt Kérdések

Gyakran Ismételt Kérdések

Hol kell fizetnem a parkolásért?

Hogyan fizethetek a parkolásért?

Mennyi jegyet kell váltanom?

Mit tegyek, ha fizetési felszólítást kaptam?

Az ellenőrök miért nem kezelik a problémákat?

Miért nincs övezet tábla az utca elején?

Ki szeretnék rakodni... Kell jegyet vennem?

Mi az a türelmi idő? 5 vagy 15 perc?

Milyen feltételek mellett igényelhető kedvezményes parkolási engedély?

Miért lehet hasznos a feltölthető parkoló kártya?

Hogyan kérhetek utólag számlát a parkolójegyemről, illetve nem készpénzes pótdíj befizetésről?

 

A leggyakrabban elődorduló kérdéseket, illetve azokra a válaszokat itt olvashatja! Amennyiben további kérdése lenne, kérjük forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, ahol kollégáink készséggel állnak rendelkezésére!

 

Hol kell fizetnem a parkolásért? (hatálya: 2023. január 1-től)

Csalogány utca - Széll Kálmán tér - Szilágyi Erzsébet fasor - Lotz Károly utca - Pasaréti út - Gábor Áron utca - Pusztaszeri út - Szépvölgyi út - Árpád fejedelem útja - Slachta Margit rkp. - Bem rkp. által határolt terület és a Szépvölgyi út 52-66., beleértve a határoló utakat és tereket.

FIGYELEM! A Csalogány utca páratlan oldala az, amely a II. kerülethez tartozik! A Csalogány utcában történő várakozás esetén kérjük, azon az oldalon váltson jegyet, melyen várakozását megkezdte!

Hogyan fizethetek a parkolásért?

  • Készpénzzel (minden, Magyarországon forgalomban levő érmét elfogad a jegykiadó-automata)
  • Parkolókártya (a Városüzemeltetési Igazgatóság Parkolási Ügyfélszolgálatán vásárolható egyszeri kártyadíj és a feltöltött összeg ellenében. Kizárólag a Bp. II. kerület jegykiadó-automatáiban használható! (14/2010. (VI.24.) számú önkormányzati rendelet, továbbiakban: Önk,Rend.)
  • Mobilparkolás (2014. július 1.-től a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. működteti az elektronikus díjfizetést. Bővebb információért látogasson el a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. oldalára.)
  • Egyes jegykiadó-automatáknál már bankkártyával is fizethet! Bővebb információért kérjük indítsa el a www.masodikkerulet.hu oldalon található Interaktív térképet!

 

Mennyi jegyet kell váltanom?

1 parkolójegy:1 jegyet kell váltani: személygépkocsi, három- vagy négykerekű motor-kerékpár, három- vagy négykerekű segédmotoros kerékpár, 3500 kilogramm megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó tehergépkocsi esetén.

2 parkolójegy:Amennyiben a személygépjármű utánfutót is vontat, úgy a vontatmányra egy további jegy megváltása szükséges. Felhívjuk szíves figyelmét, hogy amennyiben várakozási engedéllyel rendelkezik, annak hatálya nem terjed ki a járművel összekapcsolt vontatmányra!

3 parkolójegy:Lakóautó, autóbusz, 3500 kilogramm megengedett össztömeget meghaladó tehergépkocsi, mezőgazdasági vontató, lassú jármű és az ezekkel vontatható pót- vagy lakókocsi várakozási díja az 5 forintra kerekített várakozási díj háromszorosa

Mit tegyek, ha fizetési felszólítást kaptam?

Amennyiben rendelkezett érvényes díjfizetéssel vagy engedéllyel, mely a 30/2010. (VI.4) Fővárosi Közgyűlés Rendeletében (továbbiakban: Rendelet) leírtaknak megfelel, úgy juttassa el hozzánk az alábbiak egyikén (parkolójegyet, vagy mozgásában korlátozottak részére kiadott parkolási igazolványt eredetében, illetve elektronikus úton színes másolatban áll módunkban elfogadni):

Személyesen:

1023 Budapest, Bécsi út 17-21. (06 (1) 346-5599)

Levélben:

1277 Bp. 23 Pf. 21

E-mailben:

[email protected] 

Amennyiben nem rendelkezett érvényes díjfizetéssel vagy engedéllyel, úgy a pótdíj, annak megfizetésével rendezhető. A befizetést, a felszólításon olvasható módon teheti meg.

Az ellenőrök miért nem kezelik a problémákat?

Az ellenőr feladata a várakozási díj megfizetésének és az engedélyek érvényességének ellenőrzése, illetve a pótdíjak kiszabása. Kérdés, panasz és észrevétel esetén, ügyfélszolgálatunkon munkatársaink készséggel állnak rendelkezésükre.

Miért nincs övezet tábla az utca elején?

A várakozási övezet kijelölése az 1/1975 (II.5) KPM-BM Rendeletben (továbbiakban: KRESZ) előírt módon történik. Az övezet kezdete tábla az övezet elejére kerül kihelyezésre, amelynek hatályát csak az övezet vége tábla oldja. Ennek megfelelően az övezeten belül az egyes utcák elején nem jelölődik külön az övezet kezdete és vége.

Ki szeretnék rakodni... Kell jegyet vennem?

A rakodás csak addig nem minősül várakozásnak, amíg a rakodás folyamatos, a parkolási ellenőr láthatja az áru mozgását. Ez alól kivétel az az eset mikor a tehergépjármű, áruszállítás végzésére szolgáló, főpolgármester által kiadott rakodótárcsát alkalmaz. Ekkor 10 és 17 óra közötti időtartamon belül, legfeljebb 20 perc időtartamban nem kell várakozási díjat fizetni. a várakozás megkezdésének időpontját a gépjármű első szélvédő üvege mögött elhelyezett rakodó tárcsával kell jelezni.

Mi az a türelmi idő? 5 vagy 15 perc?

Fontos, hogy jegyváltásra nincs türelmi idő, annak haladéktalanságát a Főv. Rendelet írja elő. Tehát megállást követően érdemes azonnal jegyet váltani, mert utólagos jegy bemutatásra kizárólag akkor van lehetőség, ha az ellenőrzés időpontja, illetve a parkolójegy kezdő időpontja között nem telt el - papír alapú jegy esetén 10 percnél, mobilparkolás esetén 5 percnél - több idő. Jegy lejáratát követően, ha kevesebb, mint 1 órára váltotta jegyét, 5 perc, ha több, mint 1 órára, 15 perc türelmi idővel rendelkezik.

Milyen feltételek mellett igényelhető kedvezményes parkolási engedély?

A járművel történő várakozás rendjét és a korlátozott várakozási övezetekben a várakozás díját, a Főv.Rendelet, valamint az Önk. Rendelet szabályozza. Ugyancsak e rendeletek határozzák meg az adható kedvezményes várakozási engedélyek kiadásának feltételeit.

Bővebb információért kattintson IDE

A parkolási-ellenőrök rendszám alapján, elektronikus úton győződnek meg az engedély meglétéről, érvényességéről.

Az aktuális évre kiadott kedvezményes parkolási engedélyek következő év január 31-ig érvényesek!

A polgármester kezdeményezésére a képviselő-testület úgy döntött, hogy a II. kerületben 2010. február 1-jétől reggel 8 óra helyett csak 8.30-tól kell fizetni a parkolásért, ezzel is segítve a gyermeküket iskolába, óvodába, bölcsődébe szállító szülőket.

Miért lehet hasznos a feltölthető parkoló kártya?

A lakossági és gazdálkodói ügyfelek kiválthatják a parkolókártyát, amely a II. kerületi Önkormányzat automatáiban használható. A kártyával kényelmesebb a díjfizetés.

Az Önkormányzat a Polgármesteri hivatalon keresztül működteti a II. kerületi parkolási rendszert, amelyet ezt követően már kártyás díjfizetéssel is igénybe vehetnek az autósok.

A parkolókártya magánszemély esetén 1000 Ft-ért, vállalkozás esetén pedig 2000 Ft-ért vásárolható meg a Parkolási Ügyfélszolgálat irodájában (1023. Bécsi út 17-21.), mely ezer Ft-ra kerekített összeggel tölthető fel.

Az gazdálkodói kártya csak az ügyfélszolgálaton bejelentett rendszámú gépkocsi parkolására használható. A jogosulatlan – más rendszámú – autó esetében pótdíjaznak parkolási ellenőrök. A rendszer ugyanis automatikusan felismeri, hogy mely kártyával váltották ki a jegyet, és a parkolási ellenőr készüléke jelzi, ha más autó szélvédője mögé tették a parkolójegyet.

Elveszett vagy sérült kártya esetén 1 000 forintért vásárolható új parkolókártya, a kártyán lévő összeget ellenben az Önkormányzat nem tudja visszatéríteni. Amennyiben már nincs igény a kártyára, a vásárlást igazoló számla ellenében visszaváltható a kártya díja, valamint a kártyán szereplő aktuális összeg is.

Felhívjuk ügyfeleink figyelmét, hogy a parkolókártya pótdíj fizetésére nem alkalmas!

További információ: 346-5599.

Hogyan kérhetek utólag számlát a parkolójegyemről, illetve nem készpénzes pótdíj befizetésről?

Ezúton tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfelünket, hogy parkolójegyről, illetve nem készpénzzel történt pótdíj befizetés esetén számla kiállításra vonatkozó igényét a 2007. évi (CXXVII.) általános forgalmi adóról szóló törvény 163. § értelmében a teljesítést követő 8 napon belül szükséges jelezni. Ezt követően nem áll módunkban számlát kiállítani!

Tájékoztatjuk továbbá, hogy a Budapest Főváros Önkormányzata, valamint a II. Kerületi Önkormányzat tulajdonában álló területen váltott parkolójeggyel kapcsolatos számlaigényét egyaránt jelezheti a II. Kerületi Önkormányzat Városüzemeltetési Igazgatóság Parkolási Ügyfélszolgálatán személyesen vagy postai úton, melyet (az adószám feltüntetése mellett) az alábbi címre kérünk megküldeni:

Budapest II. Kerületi Polgármesteri Hivatal
Városüzemeltetési Igazgatóság - Parkolási Ügyfélszolgálat
1277 Bp. 23 Pf. 21.