Kutyával a II. kerületben

Kulcsszavak Megosztás

Tájékoztató az ebtartás szabályairól lakott övezetben


Régi igazság: aki nem ismeri a törvényt, nem mentesül a felelősség alól!

Kutyasétáltatás, ebtartás kerületünkben


Tisztelt Lakosok!


Kerületünkben kiemelt figyelmet fordítunk az állattartás szabályaira és a felelős kutyatartás előmozdítására. Az alábbi tájékoztatóval szeretnénk segítséget nyújtani az ebtartók számára, hogy mindannyiunk érdekében betarthassák a vonatkozó szabályokat.

Az állattartás egy életstílus, az ember és állat közötti kapcsolat kölcsönös felelősségen, gondoskodáson és szereteten alapul. Egy háziállat nemcsak társ, hanem hűséges barát is, aki gazdájától figyelmet és megfelelő ellátást igényel. Az állattartás elköteleződést jelent, hiszen az állat jóléte és boldogsága a gazda felelőssége.

Az ebtartás lehetősége állampolgári jogunk, azonban e jog gyakorlása során nem hagyhatjuk figyelmen kívül a velünk egy közösségben élő többi ember jogait sem. Döntésünkkel teljes felelősséget vállaltunk annak teljes időtartamán belül az írott és íratlan szabályok betartására. A vonatkozó állatvédelmi jogszabályok az ebtartók számára sok olyan előírást tartalmaznak, amelyek betartásától nem lehet eltekinteni.

Település belterületén a kutyafuttatók illetve a kizárólagos használatú magáningatlanok terültét leszámítva minden esetben pórázra kötve kell sétáltatnunk az ebünket, rendelkezzen az bármilyen engedelmességi vizsgával, legyen akár aprócska termetű csivava vagy szuper jól nevelt berni pásztor, amely minden körülmény között behívható.

Ne feledjük az állattartást saját akaratunkból mi választottuk magunknak! Ezért azzal nem zavarhatjuk a környezetünkben élő olyan embertársainkat, akik önszántukból nem kívánnak állatot tartani.

Ezért még akkor se engedjük szabadon futkosni ebünket, a szokásos felkiáltással élve „nem harap, csak ismerkedik”, mert más esetleg azért nem tart kutyát, mert nem szeretne velük ismerkedni.

A pórázon történő sétáltatás annak elősegítését is szolgálja, hogy az ebtartó minden esetben eleget tudjon tenni a kutyája által bepiszkított közterület tekintetében a tisztántartási kötelezettségének teljesítésére.

Fontos tudni, hogy a közterületen sétáltatott ebek ürülékének kezelése nem az önkormányzatok feladata!

Az ebtartást minden állattartó saját akaratából folytatja. Ebből adódóan annak minden velejárója is az állattartó feladatkörébe tartozik.

A II. Kerületi Önkormányzat igyekszik segítséget nyújtani az ebtartóknak a köztisztaság fenntartásában, ezért jelenleg is megközelítőleg 180 db kutyaürülék gyűjtő edényt üzemeltet a kerületben.

Azonban ha ebünk sétáltatása során nem találunk ilyen gyűjtőt, az ürüléket akkor is kötelességünk összeszedni, magunkkal vinni és a saját háztartásunkban megtalálható hulladékgyűjtőbe kidobni.

A Kerületben található kedvelt kirándulóhelyek vadászterületen vagy védett természeti területen fekszenek, így ezeken a területeken sem lehet a pórázról elengedni a kutyánkat és itt is gondoskodnunk kell a kutyaürülék összegyűjtéséről, és annak megfelelő helyen történő kidobásáról, amely előfordulhat, hogy a felszedés helyétől csak távolabb, esetlegesen csak az otthonunkban oldható meg.

Aki az állattartása során a vonatkozó jogszabályokban foglaltaknak nem tesz eleget szabálysértést is elkövethet, vagy akár állatvédelmi bírsággal is sújtható. Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény 2020. évi módosítását követően az állatvédelmi bírság meghatározásához használandó alapbírság összege kedvtelésből tartott állatok esetében hetvenötezer forintra emelkedett. Ezt figyelembe véve, ha nem tartjuk be a szabályokat, bizony komoly pénzbírságra számíthatunk. Az elkövetett tényállásokhoz tartozó szorzók alkalmazásával a bírság összege könnyen az egymillió forintot is elérheti!

Főbb szabályok az ebtartásra vonatkozóan lakott területen:

  1. Közterületen való tartózkodás szabályai:

- Kutyát közterületen erdőben, mezőn, pórázon kell vezetni. Ez biztosítja a kutya és a környezet biztonságát, illetve megelőzi az esetleges baleseteket vagy konfliktusokat.

- Veszélyes ebnél szájkosár használata is kötelező.

- A kutyát csak olyan személy vezetheti, aki képes a kutya irányítására és megfékezésére szükség esetén.


Vonatkozó jogszabályok

- A kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló (41/2010. (II. 26.) számú Kormányrendelet 7. §.

- A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 193. §.


2. Köztisztaság megőrzése:

    -  Kötelessége minden kutyatartónak gondoskodni arról, hogy az állat által okozott szennyeződést a közterületről eltávolítsa. Ellenkező esetben köztisztasági szabálysértést követ el. Az ürülék összeszedési kötelezettségtől akkor sem mentesülünk, ha éppen a környezetünkben nincsen gyűjtőedény. Abban az esetben a kutyánkkal együtt haza kell vinnünk, és ott kidobnunk.


    Vonatkozó jogszabályok

    -  Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény 5. §. (6)

     - A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 196. §. (1) b).


    3. Zajhatások ugatás minimalizálása:

    - Ügyeljen arra, hogy kutyája viselkedésével ne zavarja a szomszédokat, különösen éjszakai időszakban (22:00–06:00). A kutyák folyamatos ugatása, csaholása jellemzően visszavezethető valamely nem megfelelő tartási körülményre. Bizonyos fajtáknál, ha a fizikai és szellemi lefárasztás ritkán, vagy esetleg a fajta szükségletének nem elegendő gyakorisággal végezzük, könnyen válhat ”ugatóssá” kedvencünk. Hasonló viselkedést tapasztalva javasolt, szakértői tanácsot vagy kutyatréner segítségét kérni.


    Vonatkozó jogszabályok

    - A kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló (41/2010. (II. 26.) számú Kormányrendelet 14. §. (2).

    - Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény 3. §. (8); 4. §.

    4. Ebtartással kapcsolatos egészségügyi előírások:

    - Gondoskodjon kutyája rendszeres oltásairól (különös tekintettel a veszettség elleni védőoltásra) és parazitaellenes kezeléséről.

    - A kutya állapotát rendszeresen ellenőriztesse állatorvossal.

    - Rendelkezni kell kutyája mindenkori immunizálására vonatkozó adatokkal, dokumentumokkal (pl.: az eb oltási könyve).


    Vonatkozó jogszabályok

    - A veszettség elleni védekezés részletes szabályairól szóló 164/2008. (XII. 20.) számú FVM rendelet 4. § (1) a)

    - A kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló (41/2010. (II. 26.) számú Kormányrendelet 13. §.


    5. Regisztráció és azonosíthatóság:

    - Minden négy hónaposnál idősebb kutyát mikro chippel kell ellátni, és ezt regisztráltatni kell az állatorvossal az országos nyilvántartásban.

    - Ha változás történik a kutya tartási helyében vagy tulajdonosában, a változást 8 napon belül köteles átvezettetni a kezelő állatorvossal.

    - A kerületi önkormányzatok által három évente meghirdetett ebösszeírásakor minden esetben regisztrálni kell a tartott ebet.


    Vonatkozó jogszabályok

    - A kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló (41/2010. (II. 26.) számú Kormányrendelet 17/B. §. (7); (10).

    - Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény 42/A. §; 42/B.

    Kerületünkben több kijelölt kutyafuttató áll rendelkezésre, ahol szabadon engedheti kedvencét:

    A kerületben jelenleg 175 db kutyaürülék gyűjtőt edény üzemeltetésével járul hozzá az önkormányzat az ebtartók köztisztasági kötelezettségének betartásához.

    Mind a kutyafuttatók mind pedig az ürülékgyűjtő edények pontos helye megtalálható az önkormányzat weboldalán a tematikus térkép felületen https://masodikkerulet.hu/interaktiv_terkep

    Kérjük, hogy a szabályok betartásával járuljon hozzá a kerület tisztaságának, nyugalmának és biztonságának fenntartásához! Amennyiben ebtartással kapcsolatos kérdése vagy problémája merül fel, forduljon bizalommal a Környezetvédelmi Osztályhoz. Megkeresését a [email protected] e-mail címen várjuk.

    Köszönjük együttműködésüket!

    Az én kerületem