A magánszemély kommunális adójára vonatkozó adatbejelentés

Megosztás

A kommunális jellegű adók egyik fajtája a magánszemély kommunális adója, melyet a helyi adódókról szóló 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.) valamint a helyi adórendelet szabályoz.


A helyi adórendelet az építményadó fizetés alól tárgyi mentességet biztosít a magánszemély tulajdonában álló lakásra/lakóházra (amennyiben nem szolgál vállalkozási (üzleti) célt, és ezeket az adótárgyakat a magánszemély kommunális adójának hatálya alá vonja. Ennek az adónemnek az alanya kizárólag az önkormányzat illetékességi területén lakással (lakóházzal) rendelkező magánszemély, valamint a Htv. alapján az a magánszemély is, aki nem magánszemély tulajdonában álló lakás bérleti jogával rendelkezik. Ha e jogviszony alanyai bérlőtársak, akkor az általuk írásban megkötött és az adóhatósághoz benyújtott megállapodásban megjelölt magánszemély az adó alanya. Ennek hiányában a bérlőtársak egyenlő arányban adóalanyok.

Az adó alanyára vonatkozó egyéb szabályok, valamint az adókötelezettség keletkezésének és megszűnésének szabályai teljes egészében azonosak az építményadó adatbejelentésénél írottakkal.

A Htv. külön szabályozza a lakás bérleti jogára vonatkozó adókötelezettség keletkezését, illetve megszűnését. Eszerint az adókötelezettség a lakásbérleti jogviszony létrejöttét követő év első napján keletkezik és a jogviszony megszűnése évének utolsó napján szűnik meg. Lakásbérleti jogviszony év első felében történő megszűnése esetén a II. félévre vonatkozó adókötelezettség is megszűnik.


Adómentességek

A kommunális adó esetén csak alanyi adómentesség létezik, vagyis arra csak a Htv-ben, illetve a helyi adórendeletben meghatározott feltételek fennállta esetén jogosult az adózó.

A helyi adórendelet alapján mentes az adó alól:

  • aki, illetve akinek házastársa kiskorú gyermeke után rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt kap,*
  • az a látási fogyatékos személy, aki vakok személyi járadékában, vagy fogyatékossági támogatásban részesül, (Magyarázat az építményadó 3./B. pontjában olvasható.)
  • aki hadigondozottak ellátási formáiban részesül,
  • a 65. életévét betöltött adóalany,
  • akinek Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2015.(II.27.) önkormányzati rendelete alapján rendszeres (évente legalább hat hónap időtartamban) pénzbeli és természetbeni támogatás kerül megállapításra.*
  • A kerület díszpolgára, Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testületének a díszpolgári cím, valamint a II. Kerületért Emlékérem alapításáról és adományozásának rendjéről szóló 6/2000.(III.23.) önkormányzati rendelet 2. § (4) és 2. § (5) bekezdésének megfelelő személy, továbbá a Kossuth- vagy Széchenyi-díj kitüntetésben részesült személy a címek odaítélését követő öt évig mentes a magánszemély kommunális adója alól. (Magyarázat a II. fejezet B/3. pontjánál.)


A *-gal jelölt esetekben adózónak a mentességre való jogosultságot évente – az arra szolgáló okirattal, vagy annak másolatával – igazolnia kell.


A szociális igazgatásról és egyes szociális és gyermekjóléti ellátásokról szóló 3/2015.(II.27.) önkormányzati rendelet alapján biztosított rendszeres pénzbeli és természetbeni támogatások – melyek alapján adózók adómentességben részesülhetnek - jelenleg (2025.02.17-én) az alábbiak:

  • lakhatási támogatás;
  • hátralékkezelési támogatás;
  • gyógyszertámogatás (rendszeres fajtája);
  • betegápolási támogatás;
  • létfenntartási támogatás (tervezett formája)
  • keresetpótló támogatás;
  • gyermeknevelési támogatás;


Emellett -
a Htv. rendelkezései alapján – mentes az adó alól a szükséglakás.


Az adó mértéke

Az adó mértékét a helyi adórendelet differenciáltan szabályozza az alábbiak szerint:

Ha a lakás (lakásbérlemény) kiegészítő helyiségek nélküli hasznos alapterülete

  1. nem haladja meg a 80 m2-t: 9 000 forint/év,
  2. nagyobb, mint 80 m2, de nem haladja meg a 100 m2-t: 16 000 forint/év,
  3. nagyobb, mint 100 m2, de nem haladja meg a 150 m2-t 25 000 forint/év.
  4. nagyobb, mint 150 m2, 35 000 forint/év. (A d) pont 2025. január 1-jétől hatályos.)


Eljárási szabályok:
a helyi adórendeletben megállapított adómentességet – vagy annak megszűnését – a jogosultsághoz előírt feltétel megállapítását, keletkezését vagy megszűnését követő félév első napjától kell figyelembe venni, és csak arra az egy lakásra vonatkozik, amelyben az adóalany életvitelszerűen tartózkodik.

Az életvitelszerű lakáshasználatra az alábbi fogalom-meghatározásban szereplő körülményeket kell vizsgálni:

Életvitelszerű lakáshasználat: azon ingatlan vonatkozásában valósul meg, amelyben a magánszemély adózó az életét szervezi (rendszeresen innen indul munkába, oktatási intézménybe, illetve ide tér haza), ahol az életviteléhez szükséges tevékenységeket (pl. főzés, mosás, étkezés) jellemzően folytatja, ahol havi rendszerességgel közüzemi szolgáltatásokat vesz igénybe, s amely lakcím elsődleges elérhetőségi címeként jelenik meg a hatóságoknál.


A 65. életévet betöltött adózók mentessége
: Esetükben is az előbb írott szabályok érvényesek, vagyis csak egy lakás után vehető igénybe alanyi adómentesség, amelyben adóalany életvitelszerűen tartózkodik. (Amennyiben adózó több lakással rendelkezik, a nyilatkozata szerinti ingatlan kerül mentesítésre, nyilatkozat hiányában a bejelentett lakóhely szerinti ingatlan mentesül.)

Kérelem benyújtása (helye, ideje, módja): 

Adózónak a magánszemély kommunális adójára vonatkozó adatbejelentését az adókötelezettség keletkezését követő tizenöt napon belül kell teljesítenie. (Az ingatlan megszerzését követő év január 15. napjáig.)

Az adóhatóság írásban, a Digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvényben, (a továbbiakban: Dáptv.) meghatározott elektronikus úton (a továbbiakban együtt: írásban) vagy személyesen, írásbelinek nem minősülő elektronikus úton (a továbbiakban együtt: szóban) tart kapcsolatot az adózóval és az eljárásban résztvevőkkel.


Az önkormányzattal, mint elektronikus ügyintézést biztosító szervvel

a) a gazdálkodó szervezet a cégkapun,

b) egyéni vállalkozó a KÜNY tárhelye (Ügyfélkapu+) útján tart kapcsolatot.


Az elektronikus ügyintézésre nem kötelezettek továbbra is jogosultak a hagyományos, papír alapon történő kapcsolattartásra
, de amennyiben rendelkeznek megfelelő tárhellyel és azonosítási szolgáltatással, ezt - választásuk szerint - elektronikus úton is megtehetik.

Adózó részéről az elektronikus kapcsolattartás igénybevétele az alábbi módokon történhet:

a) Az ASP szakrendszer elektronikus ügyintézési felületén keresztül, vagy

b) elektronikus űrlappal nem támogatott ügytípusok esetén az általános célú kérelem űrlap, más néven e-papír szolgáltatás igénybevételével, egy szabad szöveges beadvány előterjesztésével, amelyhez csatolmányként egyéb iratok, igazolások mellékelhetők. (Értelemszerűen az e-papír szolgáltatás csak másodlagos, akkor alkalmazható, ha az ASP ELÜGY felületen nem található a kérelem előterjesztéséhez szükséges nyomtatvány.)

 

Ügyfélfogadás: 1023 Budapest, Margit u. 2-4.

Adóügyi Igazgatóság ügyfélfogadási rendje
Hétfő8:00 – 18:00
Kedd8:00 – 16:00
Szerda8:00 – 16:30
Csütörtök8:00 – 16:00
Péntek8:00 – 12:00
Kérelemhez csatolandó dokumentumok: 

Az adatbejelentés benyújtását követően az abban szereplő adatok adó-nyilvántartásban való rögzítése után az önkormányzati adóhatóság kivetéssel, határozatban állapítja meg a fizetendő adót, az adófizetés módját illetve idejét.

Az adatbejelentést kizárólag az erre a célra rendszeresített nyomtatvány kitöltésével lehet benyújtani, mely az önkormányzat honlapjáról letölthető.

Mellékletként csatolni kell:

meghatalmazást (amennyiben nem az adózó jár el személyesen)

Eljárási illetékek, fizetési kötelezettségek: 

Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 1-2. mellékletei alapján az adóüggyel kapcsolatos eljárás (jelen esetben adatbejelentés) illetékmentes.

Ügyintézési határidő: 

Az adókivetésre irányuló eljárás hivatalból induló eljárásnak minősül, így az ügyintézési határidő az első eljárási cselekmény megkezdésének a napján kezdődik. (Pl. adatbejelentés beérkezését követően hiánypótlásra felhívás kibocsátása, vagy ha arra nincs szükség, az adókivetői határozat döntésre való előkészítésének a napja.) Az ügyintézési határidőbe nem számít bele a hiánypótlásra és a tényállás tisztázásához szükséges adatok közlésére irányuló felhívástól az annak teljesítéséig terjedő idő.

Jogorvoslati lehetőség: 

Az adókötelezettséget megállapító határozattal szemben a jogorvoslathoz való jog az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi CLI. törvény VI. fejezetében szabályozottak szerint biztosított.

Fellebbezés esetén csatolni kell a fellebbezést alátámasztó bizonyítékokat, valamint a fellebbezőt illetékfizetési kötelezettség terheli.

Vonatkozó jogszabályok: 

- a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény,

- Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testületének 26/2024.(X.30.) önkormányzati rendelete az építményadóról és a magánszemély kommunális adójáról és az idegenforgalmi adóról,

- az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény,

- adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény,

- az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi CLI. törvény,

- a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény,

Ügyfél jogai, kötelezettségei: 

Adózó jogosult:

- adózásra vonatkozó iratok megismerésére (iratbetekintés);

- ellenőrzési cselekményeknél, helyszíni szemlénél jelen lenni;

- elektronikus úton történő kapcsolattartásra;

- igazolási kérelem előterjesztésére;

- eljárás során nyilatkozatot tenni, vagy a nyilatkozattételt megtagadni;

- megfelelő képviseletről gondoskodni;

- kézbesítési vélelem megdöntése iránt kérelmet előterjeszteni;

- fellebbezési és felügyeleti intézkedés iránti kérelmet előterjeszteni;

Adózó köteles:

- az adó megállapítása, megfizetése érdekében adatbejelentésre, nyilatkozattételre, önadózás esetén adó-megállapításra, bevallásra, adatszolgáltatásra;

- adókötelezettségét érintő változásról annak bekövetkeztétől számított 15 napon belül az előírt nyomtatványon változás-bejelentést tenni;

- ellenőrzés során az adóhatósággal együttműködni, az ellenőrzés feltételeit a helyszíni ellenőrzés alkalmával biztosítani;

- adókedvezmény vagy adómentesség igénybevétele esetén azt okirattal, vagy más megfelelő módon bizonyítani;

elektronikus kapcsolattartásra kötelezett adózó az e-ügyintézésre

Szervezeti egység: 
Adóügyi Igazgatóság – Adókivetési, Fizetéskönnyítési Osztály
Élethelyzet: 
Adóügyek

Ügyintézés