Házasságkötés – házassági szándék bejelentése
A házasulók a házasságkötési szándékukat együttesen, személyesen jelentik be, amelyről az anyakönyvvezető jegyzőkönyvet vesz fel. Ez a jegyzőkönyv lesz később a házassági bejegyzés anyakönyvi alapirata. A jegyzőkönyv a kiállításától számított 1 évig érvényes. A házasságkötés nyilvános, amelytől a házasulók kérésére el lehet térni.
A házasulók.
Együttesen, személyesen.
Ügyintézés helye:1024 Budapest, Mechwart liget 1.
Házassági szándékbejelentésre a várakozási idő lecsökkentése érdekében csak előre egyeztetett időpontban van lehetőség. Amennyiben az ügyfélfogadáson megjelent ügyfelek előre egyeztetett időponttal nem rendelkeznek, az illetékes anyakönyvvezető:
a házassági szándéknyilatkozatot tenni kívánókkal a velük egyeztetett időpontra előjegyzi az esküvőt, és meghatározza a szándékbejelentés lehetséges időpontját, amikor a szándékbejelentéshez szükséges iratokkal a jegyespárnak személyesen meg kell jelennie. Amennyiben a meghatározott időben a pár nem jelenik meg, illetve a távolmaradásukat az anyakönyvvezetőnek előre nem jelzik, az esküvő időpontja az előjegyzésből törlésre kerül.
Általános tájékoztatás: 346-5634.
Időpont egyeztetésre [email protected], címen illetve helyettesítés esetén [email protected] címen van lehetőség. Kérjük, hogy telefonos elérhetőséget szíveskedjenek megadni!
Ha a külföldi házasuló nem ért és nem beszél magyarul, tolmácsra van szükség, akinek részvételét (már a szándékbejelentésnél is) a házasulóknak kell biztosítaniuk. A tolmács az érintett személyek egyenes ági hozzátartozója nem lehet.
- érvényes személyi igazolvány (személyazonosító igazolvány) és lakcímet igazoló hatósági igazolvány; Magyarországon lakó magyar állampolgár esetében érvényes magyar útlevél és lakcímet igazoló hatósági igazolvány (A 2001. január 1-től kiállított vezetői engedély csupán személyazonosságot igazol, magyar állampolgárságot nem, ezért a házasságkötés bejelentésénél azt elfogadni nem lehet.)
- születési anyakönyvi kivonat
- elvált, özvegy családi állapotát igazoló anyakönyvi okirat - záradékolt házassági-, halotti anyakönyvi kivonat - bemutatása (Nőtlen, hajadon családi állapot esetén az anyakönyvvezető nem kér külön igazolást, mert ezt a két családi állapotot ellenőrizni tudja a központi nyilvántartás adatbázisában. A házasságkötések előtt az adatbázisban minden házasuló családi állapotát ellenőrzik az anyakönyvvezetők.)
A külföldi házasulónak igazolnia kell, hogy személyes joga szerint a Magyarországon tervezett házasságkötésének törvényi akadálya nincs. A külföldi házasulónak a saját hazájában a helyhatósághoz, ennek hiányában hazája külképviseletének konzulátusához kell fordulnia, ahol megkapja a szükséges iratot, tanúsítványt. Ezen túl igazolnia kell születési anyakönyvi okirattal az anyakönyvi bejegyzéshez szükséges adatait, valamint családi állapotát. Minden idegen nyelvű okiratot, igazolást hiteles magyar fordítással kell benyújtania. Hiteles magyar fordítást készít az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda (Budapest, VI. Bajza u. 52.).
A házasságkötés illetékmentes.
A házasságkötéssel kapcsolatos díjak:
Az anyakönyvvezetői irodában megtartott házasságkötés az ügyfelek számára díjmentes (csak a pár és 2 tanú jelenléte lehetséges).
Nagyterem bérleti díja: (kb. 90 fő befogadására alkalmas) 20.000,- Ft + 27% ÁFA
Kisterem bérleti díja: (11 fő befogadására alkalmas, amely magában foglalja a jegyespárt és a tanúkat is) 15.000,- Ft + 27% ÁFA
Polgármesteri Hivatal épületén kívüli házasságkötés:
- házasságkötés Budapest II. kerület területén 70 000,- Ft + 27 % ÁFA
Az épületen kívül kötött házasságkötés díját, valamint a terembérleti díjat az anyakönyvvezető által kiadott bevételi utalványon feltüntetett számlaszámra kell átutalni.
Házasságkötések alkalmával a Polgármesteri Hivatal a házasulók és vendégeik részére ingyenes parkolási lehetőséget biztosít a Buday László utca felőli önkormányzati parkolóban.
A jegyzőkönyv felvételétől számított 30 napos várakozási időt ír elő a Ptk. A házasságkötésnél a 31. nap és az 1 év lejárta közötti
időszakban kell olyan időpontot találni, amit a foglaltság mellett a hivatal is tud biztosítani, és a házasulóknak is megfelel.
A házasságkötéseknél előírt 30 napos várakozási idő alól indokolt esetben felmentést adhat a jegyző. A felmentés indokát, hitelt érdemlően kell igazolni.
Közeli halállal fenyegető állapot esetén el kell tekinteni a 30 napos kötelező várakozási idő meglététől, ilyen esetben tájékoztatásért keresse az anyakönyvvezetőt.
A házasság hivatali helyiségen, illetve hivatali munkaidőn kívüli megkötését a jegyző a szándék bejelentésétől számított 8 napon belül engedélyezi.
Az anyakönyvi eljárásban nincs helye fellebbezésnek.
- Az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény
- 429/2017. (XII.20.) Korm. rendelet az anyakönyvezési feladatok ellátásának részletes szabályairól
- A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 4:5. §, 4:7. §, 4:8. §
- Az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény
Az ügyfél joga, hogy
- kérelmet nyújtson be,
- kérelmével a tárgyában hozott döntés véglegessé válásáig rendelkezzen, a kérelmet visszavonja,
- ügyében személyesen eljárjon, vagy - ha törvény nem írja elő az ügyfél személyes eljárását - helyette törvényes képviselője, vagy az általa, illetve törvényes képviselője által meghatalmazott személy, továbbá az ügyfél és képviselője együtt járjon el,
- az eljárás bármely szakaszában és annak befejezését követően is betekinthet az eljárás során keletkezett iratba, azokról a jogosult másolatot, kivonatot készíthet vagy – kormányrendeletben meghatározott költségtérítés ellenében – másolatot kérhet,
- az eljárás során bármikor nyilatkozatot, észrevételt tegyen, jegyzőkönyv felvételét kérje,
- igazolási kérelmet terjesszen elő,
- jogorvoslattal éljen,
- az eljárás során jogairól és kötelezettségeiről tájékoztatást kapjon.
Az ügyfél kötelessége, hogy
- a hiánypótlási felhívásnak eleget tegyen,
- az eljárás során jóhiszeműen járjon el,
- az eljárás során együttműködjön a hatósággal, a többi résztvevővel.
Ügyintézés