2022. február 10.

Felavatták a Komlós Juci köz utcanévtábláit

Kulcsszavak Megosztás

A József-hegyi kilátó közelében neveztek el egy csendes utcácskát Komlós Juciról.

Immár harmadik alkalommal gyűlhettünk össze egy olyan közterület névtáblájának avatóján, amely nevét közösségünknek köszönheti. A II. Kerületi Önkormányzat tavalyi nőnapi akciójának eredményeként elsőként a Szabó Magda sétány, majd a Solt Ottilia tér, február elején pedig a Komlós Juci köz utcanévtábláit avatták fel ünnepélyes keretek között.

A Komlós Juci köz Szemlőhegyen, a József-hegyi kilátó közelében található csendes utcácska, amely február 9-én, Komlós Juci 103. születésnapjának előestéjén azonban énekszótól volt hangos. A legendás színésznő lánya, Földessy Margit SZINDRA társulatának fiatal tehetségei énekeltek az ünnepségen, és velük énekeltek a Komlós Juci köz utcanévtábla-avató résztvevői is. A könnyektől és nevetéstől sem mentes megemlékezésen Őrsi Gergely polgármester és Fehér Anna színművész elevenítette fel a Nemzet Színésze, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, a Jászai Mari-díjjal kitüntetett érdemes művész felejthetetlen alakját, aki éppen száz évvel ezelőtt, 1922-ben, háromévesen lépett először színpadra. Akkor írták ki először a színlapra a Komlós Juci nevet, ami azután megmaradt páratlanul hosszú, hét és fél évtizedes színészi pályája során, sosem lett belőle Julianna. Számos színházi, film- és szinkronszerepe mellett a legismertebb figura a Szomszédok című teleregény Lenke nénije volt, amit több mint tizenkét éven keresztül, nyolcvanéves koráig, 331 részben keltett életre.

Őrsi Gergely beszédében először arra emlékeztetett, hogy még ma is közel kilencszer annyi férfi nevét viseli fővárosi közterület, mint nőét. Ezen az arányon kívánt változtatni az önkormányzat, amikor tavaly márciusban meghirdette a névtelen közterületek elnevezését célzó akcióját, amelynek keretében közel ezer javaslat érkezett. A példamutató munkásságú és életű nők között Komlós Juci neve sok szavazattal szerepelt.
- Komlós Juci élete maga a 20. századi színháztörténet és történelem – fogalmazott a polgármester – amelynek kihívásait személyes bátorságával élte túl. Kijátszotta a zsidótörvényeket és igyekezett az ötvenes évek propaganda-darabjait legalább „látszólag” komolyan venni, és bátor maradt férje, Földessy Géza disszidálása után is, amikor meghurcolták.

Ahogy Őrsi Gergely elmondta, a zsidótörvények tiltása ellenére kisebb külvárosi színházakban szerepelt, hogy támogathassa családját, hisz édesapja, Komlós Vilmos túl ismert színész volt ahhoz, hogy színpadra léphessen. Egy ilyen külvárosi haknin találkozott össze Csortos Gyulával, aki, amikor megtudta, hogy ez a sugárzóan fiatal és tehetséges színésznő miért lép föl ilyen méltatlan helyeken, átadta a névjegyét, aminek hátulján ez állt: „Ha majd arra kényszerül, hogy medvetáncoltatásból éljen, akkor medvének jelentkezem.”

A vészkorszakot és Budapest ostromát egy zsúfolt szenespincében éhezve és fázva élte túl a család, de őket sem kerülte el a tragédia, Komlós Juci László nevű testvére a holokauszt áldozata lett.
- Komlós Juci a József Attila és Thália Színházakban érett jelentős színpadi, majd filmszínésszé. Láttuk az Aranyemberben, láttuk a Gazdag Szegényekben, láthattuk még harmincnál is több játékfilmben és hallhattuk több tucat filmet szinkronizálva – emelte ki Őrsi Gergely hangsúlyozva, hogy lehetetlen lenne e gazdag pálya minden állomását és szerepét felsorolni, és idézte Komlós Juci szavait: „A színészt élete minden fájdalmáért kárpótolja a közönség szeretete. Ezért érdemes élni, itt lenni, játszani – ezt nem veheti el tőlünk senki”.

Fehér Anna, aki a Szomszédokban Lenke néni unokáját, Almát alakította, hosszan sorolta Komlós Juci színpadi szerepeit és mesélt a teleregény forgatásán eltöltött közös időkről. „Olyan volt, mint egy különleges gyémánt: gyönyörű, kemény és tiszta” – fogalmazott a színművész, majd elszavalt egy Goethe-verset, amelyet egy régi anyák napi műsorban mondott el tiszteletbeli nagymamájának.

Az utcanévtáblát és a magyar kultúra napja alkalmából alá kihelyezett tájékoztató táblát Földessy Margit, Fehér Anna és Őrsi Gergely közösen leplezték le. Az eseményen a család és a barátok mellett Varga Előd Bendegúz és Szabó Gyula alpolgármesterek, valamint Besenyei Zsófia és Perjés Gábor önkormányzati képviselők is részt vettek.

Címlap