Pályázat - lakások biztonságosabbá és energiahatékonyabbá tételére
A pályázat célja:
Pályázati úton elnyerhető pénzbeli támogatással a kerületi polgárok hozzásegítése ahhoz, hogy az otthonaik biztonságosabbá, illetve energiahatékonyabbá tételét eredményező felújítások, beruházások, vagy akadálymentesítési átalakítások megvalósításával lakáskörülményeik és életminőségük javuljon.
A pályázó által lakott lakásban elvégzendő, támogatható tevékenységek, melyre a pályázati összeg fordítható:
- nyílászárók cseréje;
- fűtési rendszer korszerűsítése;
- kémény felújítás;
- hevederzár vásárlása és felszerelése;
- szénmonoxid-érzékelő vásárlása és felszerelése;
- orvosi igazolással alátámasztott akadálymentesítési munkálatok.
A pályázatban szereplő tevékenység összköltségéről részletes árajánlatot kell benyújtani.
A pályázat benyújtására jogosult:
Budapest Főváros II. kerületében érvényes lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező személy, aki a pályázatban érintett lakásnak tulajdonosa és abban életvitelszerűen él, ha a pályázat benyújtásakor családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg a 250.000,- Ft-ot, egyedülélő vagy gyermeket egyedül nevelő személy esetében a 300.000,- Ft-ot.
Nem nyújthat be pályázatot az a személy akinek köztartozása áll fenn, vagy tartási, öröklési, életjáradéki szerződés jogosultja.
Ugyanarra a lakásra több tulajdonos esetén csak egyik tulajdonos nyújthat be pályázatot.
A pályázat alkalmazásában:
- család: egy lakásban, vagy személyes gondoskodást nyújtó bentlakásos szociális, gyermekvédelmi intézményben együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező közeli hozzátartozók közössége;
- közeli hozzátartozó: a házastárs, az élettárs, a húszévesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező; a huszonhárom évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató; a huszonöt évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató vér szerinti gyermek, örökbe fogadott gyermek, mostohagyermek és a Ptk. szerinti gyermekvédelmi nevelőszülő által e jogviszonya keretében nevelt gyermek kivételével a nevelt gyermek, korhatárra való tekintet nélkül a tartósan beteg, az autista, illetve a testi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos vér szerinti, örökbe fogadott, mostoha-, illetve nevelt gyermek, amennyiben ez az állapot a gyermek 25. életévének betöltését megelőzően is fennállt;
- egyedülélő: az a személy, aki egyszemélyes háztartásban lakik;
- jövedelem: a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott bevételek;
- korszerűsítés: energiatakarékosabb fűtési módra való átállás;
- akadálymentesítési munkálatok: korlát, kapaszkodó, ajtók cseréje, küszöb megszüntetése, fogyatékosságnak megfelelő kialakítású konyhai, fürdőszobai átalakítás, felszerelések, berendezések beszerelése, csúszásmentes padló kialakítása, elektromos szerelvények áthelyezése;
- fogyatékos személy: az a személy, aki tartósan vagy véglegesen érzékszervi, kommunikációs, fizikai, értelmi, pszichoszociális károsodással – illetve ezek bármilyen halmozódásával – él.
A pályázat benyújtásához szükséges dokumentumok:
- a) kitöltött pályázati adatlap;
- b) a pályázatban érintett lakás tulajdoni lapja (nem hiteles);
- c) hivatalos részletes árajánlat az elvégzendő tevékenység összköltségéről, mely tartalmazza külön az anyagköltséget és a munkadíjat;
- d) akadálymentesítési munkálatok esetében orvosi igazolás arról, hogy a pályázó egészségi állapota indokolja az átalakítást;
- e) a család jövedelemigazolásai (A benyújtandó dokumentumok részletes felsorolása a pályázati adatlap tájékoztatójában olvasható.);
- f) 16 év feletti gyermekek esetében a diákigazolvány másolata;
- g) lakcímkártya fénymásolata, minden, a pályázatban érintett családtag esetében;
- h) a pályázati adatlap mellékletét képező összeférhetetlenség illetve érintettség fennállásáról szóló nyilatkozat, valamint a pályázati nyilatkozatok nyomtatvány.
Pályázati keretösszeg:
7.500.000,- Ft (azaz hétmillió-ötszázezer forint).
A pályázaton elnyerhető támogatás összege és formája:
A támogatás formája: egy összegben, előfinanszírozásban, vissza nem térítendő támogatásként.
Az elnyerhető támogatási összeg pályázónként a teljes bekerülési költség 80%-a, de legfeljebb bruttó 300.000,-Ft.
A támogatás felhasználása:
A támogatás felhasználásának időszaka: a pályázati döntést követően a munkálatok befejezésének időpontjáig, legkésőbb 2026. március 31-ig.
Pályázati támogatásoknál az elszámolási határidő hosszabbítására nincs lehetőség.
Pályázat benyújtásának határideje:
2025. szeptember 15.
A pályázat benyújtásának módja, helye:
A pályázatot kizárólag az erre a célra rendszeresített pályázati adatlap nyomtatványon egy példányban a mellékletekkel együtt kell benyújtani személyesen vagy postai úton.
- Személyes benyújtás esetén: Budapest II. kerületi Polgármesteri Hivatal Központi Ügyfélszolgálatán (1023 Budapest, Margit utca 2-4.)
- Postai úton történő benyújtás esetén a postacím: Budapest II. kerületi Polgármesteri Hivatal, 1277 Budapest, Pf. 21.
- E-mail útján történő benyújtás esetén: a pályázati anyagot aláírva, szkennelve, Pdf formátumban az [email protected] címre kell elküldeni.
Az adatlap letölthető a https://masodikkerulet.hu/palyazatok honlapról, illetve az Ügyfélszolgálaton kérhető.
A pályázatok elbírálása, szerződéskötés:
- A pályázatok elbírálása során a sorrendiség felállításában prioritást jelentenek az alábbiak: jövedelmi helyzet, 65 év feletti nyugellátásban részesülő személy, a családban fogyatékkal élő személy is él.
- Azonos rászorultság esetén a döntés során a benyújtott érvényes pályázatok között a hiánytalan beérkezés időpontja is figyelembe vételre kerül a sorrendiség felállításában.
- A pályázatokról a Budapest Főváros II. kerületi Önkormányzat Képviselő-testületének Egészségügyi, Szociális és Lakásügyi Bizottsága (továbbiakban: Bizottság) a benyújtási határidőt követő ülésén dönt. A pályázatok elutasítása esetén a döntést a Bizottság nem indokolja. A döntés ellen kizárólag jogszabálysértés esetén van helye fellebbezésnek.
- A benyújtási határidő módosítására nincs lehetőség.
- A pályázat csak a pályázati adatlappal és a szükséges mellékletekkel együtt érvényes.
- A határidőn túl beérkező, hiányosan kitöltött adatlap és nyilatkozatok nélküli, továbbá valótlan adatokat tartalmazó, pontatlan pályázatokat a Bizottság érvénytelennek tekinti.
- Abban az esetben, ha az előkészítés során az eljáró ügyintéző észleli a hiányt, rövid úton hiánypótlási felhívást küld legfeljebb 5 napos határidő kitűzésével. A felhívási határidő eredménytelen eltelte esetén a pályázat érvénytelennek minősül.
- A döntésről a pályázók az elbírálást követő 15 napon belülírásban kapnak értesítést. A támogatás folyósítására a sikeres pályázóval kötött támogatási szerződés teljeskörű aláírását követő 15 napon belül kerül sor.
A támogatási összeggel való elszámolás rendje:
A támogatás felhasználásáról a pályázó 2026. április 10-ig köteles elszámolni. Az elszámoláshoz csatolni kell az összesítő lapot és nyilatkozatot is. Az elvégzett munkálatok az elszámolást követően környezettanulmány formájában ellenőrzésre kerülnek.
A támogatás fel nem használt, vagy a támogatási szerződéstől eltérően felhasznált részét a pályázónak vissza kell fizetnie az elszámolással egyidejűleg, de legkésőbb a támogatási szerződésben meghatározott elszámolási határidőt követő 8 napon belül.
A támogatás felhasználásának és elszámolásának szabályaira (névre szóló számla benyújtása) a támogatási szerződésben foglaltak az irányadók.
További információ, kapcsolattartás:
A pályázattal kapcsolatban bővebb információ a +361-346-5700 telefonszámon illetve a [email protected] címen kérhető.
Aktuális
