Kisa Judit és Husztiné Filemon Adrienne dietetikust már jól ismerik és kedvelik az idősek, akik olyan online videó recepteket mutatnak be, amely egészséges és újszerű. A recepteket szöveges formában is közzé teszik.
Fogadják szeretettel a recepteket! Jó étvágyat kívánunk hozzá!
Idősügyi Tanács
Gombás rakott kel
Nincs ősz sütőtök nélkül
Napjainkban újra nagyon népszerű lett a sütőtök. Nemcsak a gyönyörű színe, de számtalan jótékony hatása miatt is érdemes minél többet fogyasztani belőle a tél folyamán. Már szeptemberben megjelenik a piacon, elsőként a kisebb méretű Kanadai és Hokkaidó tök, később a hagyományos, hatalmasra is megnőni képes ún. Nagydobosi tök. Bármelyiket is választjuk, biztos, hogy szervezetünk hálás lesz érte. A sütőtök ugyanis sokféle egészségi probléma esetén segíthet, mivel magas karotintartalommal és vitamintartalommal rendelkezik és jelentős kalcium- és foszforforrás.
Gyógyhatásai közül kiemelkedik, hogy serkenti a máj működését, ezért máj- és vesebetegség esetén kifejezetten ajánlott a rendszeres fogyasztása. Magas rosttartalma miatt remek béltisztító, így renyhe bélműködés, méregtelenítő kúrák és böjtölés esetén is érdemes alkalmazni. Magas C- és E-vitamin tartalmának köszönhetően erősíti az immunrendszert. Magas karotintartalma miatt nemcsak a látást támogatja, hanem egyben rákmegelőző hatása is van.
Számtalan felhasználási módja közül mindenki kedvére válogathat. Ma már rengeteg receptet találhatunk a világhálón vagy az egészséges életmódot népszerűsítő folyóiratokban, könyvekben a legegyszerűbb sütőben megsütött változattól a levesen, köreten vagy feltéten át a desszertig. Érdemes minél több elkészítési módot kipróbálni, mert biztosan találunk közöttük kedvenceket.
Most egy egyszerűen elkészíthető gluténmentes sütemény receptjét osztom meg Önökkel, ami egy kis kreatív díszítéssel akár ünnepi torta formájában is megállja a helyét.
Bögrés tökös-mákos
Hozzávalók: 1 csésze (2,5 dl) darált mák, 1 csésze kukoricaliszt, 1 kisebb (70-80 dkg-os) sütőtök, 4 púpozott evőkanálnyi méz, 1 csomag sütőpor, 1 evőkanálnyi őrölt fahéj, 1 teáskanálnyi mézessütemény fűszerkeverék, 4 tojás, 1 dl olaj, 1 kis pohár natúr joghurt, 1 csomag vaníliás pudingpor, 1 vőkanálnyi méz
A sütőtököt meghámozzuk és nagylyukú reszelőn lereszeljük. A száraz és a nedves hozzávalókat először külön-külön, majd együtt is összekeverjük. A reszelt tökből 2 csészényit a masszához keverünk. Sütőpapírral bélelt tepsiben vagy tortaformában tűpróbáig sütjük a 200 ⁰C-ra előmelegített sütőben. Közben a kimaradt reszelt tököt egy serpenyőben megpároljuk, és a kicsi vízzel elkevert pudingporral besűrítjük. Mézzel édesítjük és a kész sütemény tetejére kenjük.
Jó étvágyat kívánok!
Káposzta savanyítás
A savanyú káposzta nem csak ételeink alapanyaga, hanem önálló étel (zöldségféle) lehet tél idején.
Sajnos méreg drágán lehet megvásárolni, és még akkor sem biztos benne az ember, hogy van-e benne a klasszikus hozzávalókon kívül más anyag, illetve, hogy mennyi sóval készítették el…
Az előnye:
-
a káposztában levő C-vitamint ez az erjesztéses tartósítási technika nagyon szépen konzerválja (ugyanannyi a savanyú káposzta C-vitamin tartalma tél végén, mint amennyi az eltevés idején volt. Ez is egy magyarázat arra, hogy miért nem kellett C-vitamin tablettát szedni eleinknek.)
-
a rostokat nagyon szépen felpuhítják az erjesztő baktériumok, sokkal könnyebben emészthetővé válik így a káposzta
Az időd sajnos rá kell fordítanunk, de tényleg pénzt tudunk vele spórolni!
A recept egy öt literes befőttesüveghez:
2 kg vékony szálasra gyalult káposzta, 3,5 dkg só, 4-5 db káposztalevél a tetejére, fűszerek (szemes bors, babérlevél, esetleg csombor, szemes kömény), 4 dl víz 1 dkg sóval felforralva (ennek lehet, csak egy kis részét fogjuk felhasználni)
A gyalult káposztát egy edényben alaposan összekeverjük a sóval (lehet, hogy célszerűbb két részletben megcsinálni). Amikor már elkezd levet engedni a páposzta, belenyomkodjuk a befőttesüvegbe. Rétegenként szórunk rá a fűszerekből keveset. A gyalult káposzta tetejére nyomkodjuk a leveleket, hogy ne úszkáljon maj a gyalult káposzta az üvegben.
A káposzta kijövő leve zárja el a külvilágtól a káposztát, megakadályozva ezzel a romlást, hogy ne penészedje, csak erjedjen.
Mivel kevés káposztával dolgozunk, nem tudunk sok levet kinyomkodni belőle….
Ezért a káposzta levelek tetejére kb. 2 ujjnyi magasan sóoldatot öntünk (ez lehet forró, de hideg is),
Majd a leveleket rögzíthetjük csészékkel, kiforralt nagyobb kövekkel is.
Ezzel meg is indul a ma oly divatos fermentálás folyamata!
Már csak az az egy-két hétnyi türelem (hőmérséklet függő) kell ahhoz, hogy fogyasztani tudjuk…
Elkészülve, hűtőben sokáig eltartható!
Pesto (zöld kence) magyar módra
Minden tavasz a zöldekkel indul, kibújnak az apró zöld levelek a hó alól az első napsütés hatására..
Az ősz ugyanígy zárul: rengeteg zsenge zöldet (petrezselyem, bazsalikom, kapor, rozmaring, kakukkfű stb.. ) tudunk begyűjteni a tél előtt.
A sok zöldszín rendszeres fogyasztása az alábbi előnyökkel jár szervezetünk számára:
-
az A vitamin előanyaga van benne, zsiradékkal együtt fogyasztva könnyebben lesz belőle A vitamin (már pedig itt benne van egy adag olajos mag, és olíva olaj is!)
-
minden zöld szín segíti az oxigénszállítást szervezetünkben
-
igen magas a kalcium tartalma (bár növényi, és kevésbé jól hasznosul, de azért részt tud venni a pótlásban)
El is tudjuk tartósítani krém formában. Így nyers marad, és a krémes állag miatt jobban felszívódnak belőle a hasznos anyagok.
Recept:
Aprítsunk össze enyhén pirított olajos magvakat: napraforgót, vagy tökmagot, vagy diót, vagy mogyorót, vagy mandulát – vagy vegyesen (kb. egy maréknyit), majd adjunk hozzá egy hatalmas csokor zöldfűszert / gyógynövényt, kevés sót és sok olíva (repce) olajat.
Pürésítsük krémesre.
Kisebb üvegekbe töltve, hűtőben hosszasan eltartható.
Felhasználhatjuk klasszikusan tésztaszósznak, ahogyan az olaszok csinálják, de rengeteg egyéb lehetőség is van!
Tegyünk például a tojás karikákkal vagy mozzarella sajttal megrakott kenyér szeletünkre pár borsónyi darabot ebből a krémből. Isteni ízt ad a szendvicsnek, és a margarinnál vagy vajnál – amit egyébként használnánk, mennyivel gazdagabban tudjuk ellátni a szervezetünket!
Aprításra fel!
Egy alapanyag 3 élete
Céklapuding citrom vagy vanília mártással
Egészséges édesség
(Forrás: www.nosalty.hu)
A fagyinak többezer éves története van.
Úgy 5000 évvel ezelőtt Kínában hóból, tejből és ízesítőből csináltak nyalánkságot.
Az ókori egyiptomiak oldották meg a hűtés problémáját (cserépedény a tetején lyukakkal, amit legyeztek). A perzsák átvitték az ötletet a Földközi tengeren, és eljutott Rómába is.
Hippokratesz egyenesen gyógyszerként javasolta a testnedvek felélénkítésére.
Nagy Sándor a csaták előtt egy kis borral bolondított jégkását itatott a seregével.
Nagy kedvence volt a fagylalt Marco Polo-nak is. Neki köszönhető, hogy a világ számos pontjára eljutott ez az édesség.
Magyarországon Mátyás király felesége, az olasz származású Beatrix (a nápolyi király lánya) hozta divatba a fagylaltot.
A fagylalt történetében meg kell említenünk Francesco Procopio nevét, aki szicíliai származású volt, de párizsban élt és alkotott. Limonádés sobet-jét a párizsi Cafe Procope-ban élvezte többek között Voltaire, Didrot, Rousseau, és Napóleon.
Magyarországon a fagylaltok a mozgóárusok népszerűsítették igazán.
Az első receptek a 18 század végén jelentek meg egy erdélyi szakácskönyvben.
Ha már jeges finomságoknál tartunk: a jégkrém az 1922-es (az angol Thomas Wall) és 1923-as (Harry Burt – Amerika Ohio állam) évek találmánya. Utóbbi évben tettek bele pálcikát.
És végül a tölcsér:
Az 1904-es St. Louis-i világkiállítás véletlen találmánya.
Az egyik fagylaltárusnál elfogytak a kelyhek, és hirtelen a keze ügyébe kerülő ostyalapot tekerte fel, és abba tálalta az édességet.
Az én fagyim:
2 db érett banán felkarikázva, lefagyasztva. (bármely más gyümölcs feldarabolva, lefagyasztva)
Felhasználás előtt 15 perccel vegyük ki a fagyasztóból!
Tegyük gyorsaprítóba a gyümölcsöt. Tehetünk hozzá nagyon kevés vaníliás cukrot, fűszereket is.
Aprítjuk, és tálaljuk.
Forró nyár-hideg levesek
Odakinn tombol a nyár, 35 fokot mutat a hőmérő. Kinek van kedve ilyenkor a tűzhely mellett állni? Minden háziasszony igyekszik a lehető leghamarabb megúszni az ebédfőzést. Nem véletlen hát, hogy kitalálták a gyorsan elkészíthető gyümölcsleveseket.
Szerintem nyáron a legjobb gyümölcsleves az, amelyiket egyáltalán nem is kell főzni. Sőt, nem is kell levest készíteni a gyümölcsből, elég, ha a friss gyümölcsöt megmossuk, és kellemesen lehűtve elfogyasztjuk. De ha mindenképpen levest szeretnénk készíteni belőle, akkor lehet a gyümölcs egy részét leturmixolni, fűszerekkel ízesíteni, majd a maradék gyümölcsöt beleaprítani. Ilyen módon készíthetünk kitűnő sárgadinnye, görögdinnye, őszibarack… stb. levest.
Klasszikus gyümölcsleves készítéséhez legfeljebb a fagyasztóban még fellelhető, előző évi gyümölcsöket ajánlom felhasználni. Úgyis kell a hely az idei termés lefagyasztásához. Javaslom, próbálják ki azt a változatot, hogy néhány percnyi forralással készítenek egy fűszeres alaplevet fahéjjal, szegfűszeggel, pici sóval és ízlés szerinti édesítéssel. A tűzről levéve beleteszik a fagyott gyümölcsöt, ami a levet azonnal lehűti, ezért a gyümölcs nem fő meg, csak kiolvad. Hozzákevernek egy pohárnyi gyümölcsjoghurtot, és ha szükséges, egy kis hideg ásványvizet. Igy minden értékes, hőre érzékeny anyag megmarad, és az eredményben sem fognak csalódni.
Ehhez hasonlóan készül a hideg céklaleves is.
Hozzávalók: 0,5 kg főtt cékla, 1 nagy pohár natúr joghurt, 1 citrom + 1 citrom leve (olyan citromot vásároljunk, aminek a héja emberi fogyasztásra alkalmas), 3-4 evőkanál cukor vagy méz, 5 dkg mazsola, 1 hüvelykujjnyi gyömbér, pár szem szegfűszeg, néhány darabka tört fahéj, csipetnyi só.
Elkészítés: A friss, zsenge céklát alaposan megmossuk, és párolórózsán elhelyezve, kuktában 15-20 perc alatt puhára főzzük. Ha kihűlt, meghámozzuk. Egy fazékba beleöntünk 1 bögre vizet, hozzáadjuk a sót, a szegfűszeget, a fahéjat, és ha cukrot használunk, akkor azt is. 5 percig forraljuk, majd levesszük a tűzről. Amíg az alaplé elkészül, a meghámozott céklát négybe vágjuk, majd vékonyan felszeleteljük. Az egyik citromot szintén először négybe, majd héjastól vékony szeletekre vágjuk. Az alaplébe beleöntünk egy bögre hideg vizet, elkeverjük a joghurttal, hozzáadjuk a felszeletelt céklát, a citromot és a mazsolát. Ha nem cukorral akarunk édesíteni, akkor ilyenkor kerül bele a méz. Ízesítjük még reszelt gyömbérrel, és legalább 1-2 órára, de még jobb, ha egy fél napra a hűtőbe tesszük, hogy az ízek jól összeérjenek. Tálalás előtt megkóstoljuk, és ha szükséges, még citromlével, mézzel ízesítjük.
Tipp: A legnagyobb kánikulában az első két műveletet megspórolhatjuk, ha főtt, hámozott céklát vásárolunk. Az egyik nagy áruházláncnál rendszerint kapható.
Érdemes kipróbálni ezt a receptet úgy is, hogy cékla helyett sárgarépát használunk.
Ne pazarolj!
Manapság divatos a fiatalok körében élelmiszert kidobni….. mert éppen nem éhes, mert nem szereti, mert..mert…mert
A régebb óta fiatal korosztály megfontoltabb ebben a tekintetben.
Azonban gondolta volna, hogy még a kidobásra kerülő zöldség részekből is lehet nagyon finom zöldség alaplevet készíteni? Az alaposan megmosott héjas leveszöldségeket, vöröshagymát megpucoljuk, és a héjakat, gombatönköket, paprika csumát stb. vízzel felöntve, lassú tűzön egy-két órát főzzük. Ezeket a kidobásra szánt finomságokat gyűjthetjük akár folyamatosan a fagyasztóban is egy visszazárható zacskóban, és a kellő mennyiség elérése után kezdjük el a főzést. Nem csak finom, de telis-tele van ásványi anyagokkal, nyomelemekkel és egyes vitaminokkal! Sózni nem szükséges, majd az ételt, amibe tesszük megsózzuk.
Manapság sokat hallani arról, hogy a szervezetünket megfelelően kell ellátni ezekkel az anyagokkal, hogy az immunrendszerünk a lehető legjobban tudjon működni. Ez az ötlet egyszerű, olcsó és TERMÉSZETES.
Ha már elkészítettük ezt a finom alaplevet, akkor el is kell fogyasztani. Viszont egy-két nap alatt megromlik a hűtőben is ebben a nagy melegben. A romlott étel nagyon veszélyes!
A második trükk: ha még rotyogó forrón, kifertőtlenített befőttes üvegekbe szedi vagy szűri az ember az ételt, rögtön rácsavarja a szintén kifertőtlenített kupakot, az üveget pár percre fejre állítja, majd visszafordítja, akkor a munka dandárját már el is végezte.
Tulajdonképpen kipasztörizálja az ember az ételt. Amikor már kihűl annyira, hogy berakható a hűtőbe, mindenképpen be kell tenni!
Így egy héten keresztül garantáltan eláll.
Fontos, hogy kibontásnál hallani kell a kupak cuppanó hangját (tehát tökéletesen zárt volt), és át kell forralni az ételt!
Ezzel az eljárással az elkészített alaplevet is fel tudjuk használni (krém)levesek, főzelékek ízesítésére és ásványi anyagokkal, nyomelemekkel és vitaminokkal való dúsítására.
Töltött szőlőlevél
Az előző alkalommal az ehető levelek közül a csalánnal ismerkedtünk meg. A csalánon kívül sok ehető levél van még, amiről talán nem is gondolnánk, hogy az. Mindig elszomorít, amikor azt látom, hogy a zsenge hónapos retek, sárgarépa vagy karalábé levelét egy határozott mozdulattal tépik le és dobják félre a vásárlók. Pedig a reteklevél frissen, salátába keverve is fogyasztható, mint ahogyan azt Jamie főzőműsoraiban is láthatjuk, de akár leves is főzhető belőle például úgy, mintha híg spenótot készítenénk. A zsenge sárgarépalevél sűrű, fűszeres palacsintatésztába mártva és forró olajban hirtelen kisütve igazi csemege lehet.
A zsenge karalábélevélből pedig kitűnő „töltike” készíthető akár magyaros változatban, amikor a töltekéket ugyanúgy készítjük el, mint ahogyan azt a töltött káposztához vagy a töltött paprikához szoktuk, akár „déliesebb” változatban, amikor a hús helyett gombát, tofut, diót vagy tökmagot használunk.
A mai alkalommal a szőlőlevél felhasználási lehetőségét szeretném bemutatni. A töltött szőlőlevél tulajdonképpen bármikor elkészíthető, amikor a levelek, már eléggé nagyok ahhoz, hogy tölthetők legyenek, de talán a fiatal tavaszi levelek a legjobbak, mert ezek főzési ideje a legkevesebb. Ősszel, szüretkor egyes vidékeken még ma is szokás a magyaros ízesítésű töltött szőlőlevél készítése, de ilyenkor már kb. 1 órát kell szánnunk a főzésre, hogy a levél megpuhuljon. Én a tavaszi zsenge szőlőleveleket adagonként le szoktam fagyasztani. Így bármikor felhasználhatom, sőt a fagyasztásnak még az az előnye is megvan, hogy a leveleket töltés előtt már nem kell forró vízben előfőzni.
A töltelék elkészítéséhez többféle gabonát fogunk használni. Persze lehet csak egyfélét is, de ha rizsen kívül kölest, hajdinát, vagy akár mindegyiket alkalmazzuk, nemcsak finomabb lesz az étel, de egészségesebb is. A gabonán kívül teszünk bele diót is. Azokhoz az ételekhez, amiket főzni kell, én mindig pirított és áztatott diót használok. A pirítás során a dió kap egy kellemes aromát, a belső barna héja pedig ledörzsölhető, az áztatással pedig a főzési idő csökkenthető.
A töltött szőlőlevél receptje
Hozzávalók: 12 nagy szőlőlevél, 2 dl rizs, hajdina és köles vegyesen, 1 dl pirított, durvára darált és áztatott dió, 2-3 fej apróra vágott vöröshagyma, 5 dkg mazsola, 1 citrom leve és reszelt héja, 2+1 evőkanálnyi olaj, só, bors, 1 nagy pohár (görög) joghurt.
2 evőkanálnyi olajon pici sóval megpároljuk a vöröshagymát, hozzáadjuk a gabonát, a diót, a mazsolát, a citrom reszelt héját, és felengedjük 4 dl forró vízzel. Fűszerezzük sóval, borssal, és lefedve puhára pároljuk. Közben, ha nem fagyasztott szőlőlevelet használunk, előkészítjük azokat. Az alaposan megmosott szőlőleveleket sós forró vízben kb. 3 perc alatt előfőzzük, majd hideg vízben lehűtjük. A leveleket a diós-gabonás-mazsolás töltelékkel megtöltjük, majd egy megfelelő méretű lábosban egy sorban elrendezzük. Meglocsoljuk a citrom levével, egy evőkanálnyi olajjal és kb. 2-3 dl forró vízzel. Egy lapos tányért nehezékként ráhelyezünk, majd lefedve puhára pároljuk. Hidegen vagy melegen, joghurttal leöntve tálaljuk.
Tipp: A töltelékhez a kamrában található bármilyen gabona vagy magvak (pl. chia vagy quinoa) maradékai felhasználhatók.
Megjegyzés: A recept alapjául Bojtosné Nacsa Hajnalka Magvas szakácskönyvében lévő Töltött szőlőlevél c. recept szolgált.
Csíp is gyógyít is, avagy a csodálatos csalán
A receptklub május 20-i videója itt tekinthető meg >>>
Azt hiszem, a csalán az első növény, amit megmutatunk a gyerekünknek. Megtanítjuk neki, hogy ne is nyúljon hozzá, mert csíp. Égető, viszkető hólyagokat okoz a bőrben. Így aztán nem csoda, ha felnőttként is igyekszünk messze elkerülni, még akkor is, ha már tudjuk, hogy a csalán érétkes gyógynövényünk, sőt a csípése is kifejezetten hasznos, mivel kiválóan alkalmas ízületi fájdalmak csökkentésére. A népi gyógyászatban régóta használatos a fájó részek csalánnal csapkodása, ami rendkívül kellemetlen ugyan, de csodákra képes. Legjobb hozzá a tavaszi, zsenge, még nem virágzó, de már szépen kifejlett növény.
A csalán gyógyhatása nemcsak külsőleg hasznosítható. Jelentős ásványianyag tartalma (főleg vas és kálium), valamint vitamintartalma (K, B és C-vitamin) miatt érdemes lenne rendszeresen fogyasztanunk vértisztításra, gyulladáscsökkentésre, vizelethajtásra, anyagcsere fokozására és immunerősítésre. Szárított csalánt tea készítésére szinte minden élelmiszert árusító üzletben vásárolhatunk, de ha olyan szerencsések vagyunk, hogy a kertünkben egy-egy területen elburjánzik a csalán, vagy a közelünkben erdő vagy mező van, ahol a közúti forgalomtól távol bőven terem, akkor szedjünk belőle bátran, és gazdagítsuk ételrepertoárunkat csalánlevessel vagy csalánfőzelékkel.
A csalán szedése nem olyan elrettentő dolog, mint azt elsőre gondolnánk. Legjobb a zsenge, virágzás előtti csalánról a legfelső néhány levelet letépni úgy, hogy felülről alányúlunk, és egy határozott felfelé húzással letépjük a végét. Egy leveshez kb. 2 összemaroknyi növénycsúcsra van szükségünk. Főzelékhez természetesen ennek 2-3-szorosa kell. Szedés után többször váltott vízben alaposan mossuk meg a csalánt. Nem kell félni, a vízben már egyáltalán nem csíp!
A csalánleves receptje
Hozzávalók: 2 összemaroknyi csalán, 1 fej vöröshagyma, 2-3 szem burgonya, 1 pohár joghurt, 1 citrom, 1 nagy csokor kapor, 2 tojás, só, cukor vagy édesítőszer
Az alaposan megmosott csalánt az aprított vöröshagymával és a kis kockákra aprított burgonyával annyi sós vízben főzzük puhára, amennyi éppen ellepi. Amíg a leves fő, elkészítjük a levesbetétet. Ehhez a tojásoknak csak a fehérjére lesz szükségünk. A tojásfehérjét pár csepp citromlével és pici sóval kemény habbá felverjük, és ½ liter forrásban lévő, cukorral vagy édesítőszerrel ízesített vízbe nagy galuskákat szaggatunk. A tojáshab galuskák mindkét oldalát fél-fél percig főzzük, majd szűrőkanállal tálra szedjük. Ha a levesünkben a burgonya megfőtt, a csalánt és a burgonyát botmixerrel pépesítjük, hozzákeverünk 1 pohár natúr joghurtot, felhígítjuk a galuskák főzőlevével, ízesítjük apróra vágott kaporral, reszelt citromhéjjal és citromlével. Kellemesen savanykás ízűnek kell lennie. Óvatosan belemerjük a tálba, amiben a galuskák vannak, és a galuskák tetejére pici kaprot szórva tálaljuk.
Tipp: Csalánfőzeléket pontosan úgy készíthetünk, mintha spenót lenne, csak a főzővizet nem kell leönteni, és érdemes rántás helyett burgonyát belefőzni.
A szendvics sütő bámulatos tudása
Az ember fogja a szendvics (toast) kenyeret, sajtot tesz bele, beledobja a szendvics sütőbe…. A sajt megolvad, összeragasztja a kenyérszeleteket, kívül ropogós lesz. Isteni reggeli vagy vacsora étel ez az ízes háromszög!
Itt jegyezném meg, hogy a felhasznált kenyér minőségére érdemes odafigyelni! Ha nagyítót kell vinni a vásárláshoz, ám legyen! Ha az adott kenyérféle tele van adalékanyagokkal és tartósítószerekkel, akkor mindere jó, csak megenni nem….. Milyet válasszunk? Ahol „csak” az alapok vannak, ami egy kenyérbe kell, és a tartósítását alkohollal oldották meg (ez nagy találmány, tulajdonképpen alkohol gőzzel fertőtlenítik a csomagolást belülről, így nem tud elszaporodni semmiféle penészgomba).
Gondolta volna bárki is, hogy ezen egyszerű műveleten kívül, a szendvicssütő lepénykék előállítására is alkalmas?
Íme a recept, ha nincs otthon kenyérféle, hogyan lehet pillanatok alatt frisset varázsolni…. akár komplett szendvics formájában is:
0,5 dl burgonyapehely, 1 dl (kukorica)liszt, 2 db tojás, 1 dl víz (vagy tej, vagy növényi ital), 2 ml só, 2 ml szódabikarbóna, kevés olaj a sütő kikenéséhez VALAMINT opcionálisan: bármilyen friss vagy szárított zöldfűszer, párolt hagyma, maradék párolt zöldség, maradék sült hús felkockázva, sajt darabkák stb…
Nagyon szeretek főzőműsorokat nézni, és csodálattal tölt el, ahogy lazán, mérőkanalakkal mérik ki az alapanyagokat a főzésnél… Hát elkezdtem mérőkanalas recepteket kidolgozni.
Az alap hozzávalókat egy tálba mérem, és alaposan összekeverem. Az éppen kéznél levő, vagy kedvemre való ízesítőket is hozzákeverem.
A sütőt bekapcsolom, míg belemelegszik, addig a tészta állaga is kialakul.
Egy ecset segítségével beolajozom a sütőt. Vigyázat! Ekkor már forró!
Kanállal halmokat teszek a háromszög formákba (az adott mennyiségből összességében 6-8 db lesz majd). Összecsukva a sütőt, 4-5 perc alatt készre sütöm a lepénykéket. Puha, ruganyos állagú lesz, „eteti magát”. Ezt a puhaságát még másnapra is megőrzi.
Tipp, hogy minél kevesebb étel kerüljön a kukába:
A kenyérfélék (akár ez a lepényke is) jól bírják a fagyasztást… Csak annyit hagyjunk elől, amennyit 2 nap alatt el tudunk fogyasztani (akár a szendvicskenyérből is), a többit (2 napos adagokban) tegyük a fagyasztóba. Amikor elővesszük onnan, akkor körülbelül 1 óra kell szobahőmérsékleten a kiolvadásához, és fogyasztható is!