Településképi bejelentési eljárás

Megosztás

Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testületének a településkép védelméről szóló 45/2017. (XII.20.) önkormányzati rendelete 44.§ (1) bekezdése alapján a Polgármester településképi bejelentési eljárást folytat le:

a) építmény külső megjelenését megváltoztató átalakítása, felújítása, helyreállítása, korszerűsítése, homlokzatának megváltoztatása, – kivéve zártsorú vagy ikres beépítésű épület esetén, ha e tevékenységek a csatlakozó épület alapozását vagy tartószerkezetét is érintik –, valamint a kerületi helyi védett épület belső átalakítása, korszerűsítése, a belső válaszfalak bontásán túl bontási tevékenységgel nem járó felújítása,

b) meglévő épület kizárólag külső alaprajzi méretet érintő, hasznos alapterületet nem növelő bővítése, meglévő építmény utólagos hőszigetelése, homlokzati nyílászáró cseréje, a homlokzatfelület színezése, a homlokzat felületképzésének megváltoztatása,

c) az épület homlokzatához illesztett előtető, védőtető építése, meglévő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, bővítése, megváltoztatása,

d) épületben a rendeltetés módjának, az önálló rendeltetési egységek számának és méretének változtatása,

e) új épület építése, meglévő bővítése, amelynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a nettó 35,0 m2 összes hasznos alapterületet, és a 4,5 méteres gerincmagasságot, lapostetős épület esetén a 3,5 méteres párkánymagasságot,

f) megfelelőség-igazolással, vagy teljesítménynyilatkozattal rendelkező, legfeljebb 180 napig fennálló

fa) a piacfelügyeleti hatóság hatáskörébe nem tartozó épület építése, ideértve a sátorszerkezetet is,

fb) legfeljebb 50 fő egyidejű tartózkodására alkalmas állvány jellegű építmény építése, bővítése;

g) támfal építése, bővítése, meglévő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, megváltoztatása, amelynek mérete az építési tevékenységgel nem haladja meg a rendezett alsó terepszinttől számított 1,5 m magasságot,

h) utcai kerítés, építménynek minősülő, háztartási hulladék elhelyezésére szolgáló hulladékgyűjtő és -tároló elhelyezése építése;

i) a telek természetes terepszintjének építési tevékenységgel összefüggő, végleges jellegű megváltoztatása;

j) úszóműves vízi létesítmény, lakóhajó, úszóház létesítése, bővítése,

k) cégérek, cég- és üzletjelzések épületen való elhelyezése.


Településképi bejelentési eljárásban csak olyan építési tevékenységek vizsgálhatók, ahol az épület hasznos alapterülete és térfogata nem növekedik.

Ki jogosult az eljárásra: 

Az ingatlan tulajdonosa személyesen vagy meghatalmazottja által kérelmet nyújthat be. Amennyiben a kérelmet nem az ingatlan tulajdonosa nyújtja be, abban az esetben a meghatalmazást is csatolni kell.

Kérelem benyújtása (helye, ideje, módja): 

A településképi bejelentési eljáráshoz a kérelmező az 1 példány kitöltött, aláírt kérelmet és 1 példány - megfelelő jogosultsággal rendelkező tervező által készített építészeti-műszaki tervdokumentációt elsősorban e-Papír rendszeren keresztül (www.epapir.gov.hu) vagy postai úton, illetve ügyfélfogadási időben személyesen a Központi Ügyfélszolgálaton benyújthatja.

Kérelemhez csatolandó dokumentumok: 

A kérelem tárgyának megfelelően, a településképi követelményeknek és településrendezési eszközöknek való megfelelést igazoló építészeti-műszaki tervdokumentáció tekintettel a bejelentett tevékenységre, egyéb munkarészekkel kiegészítendő.

Rendeltetésváltoztatás esetén:

  • - gépjármű elhelyezési mérleg,
  • - OTSZ előírásoknak való megfelelést igazoló tűzvédelmi tervező által készített műleírás, tervezői nyilatkozat

Telek terepszintjének végleges jellegű megváltoztatása esetén:

  • - eredeti állapotot bemutató geodéziai felmérés
  • - tervezett támfalakról metszetek az eredeti és a tervezett új terepszint ábrázolásával

Épület utólagos hőszigetelése esetén:

  • - OTSZ előírásoknak való megfelelést igazoló tervező által készített műleírás, tervezői nyilatkozat

Meglévő állapot jogszerűségét igazolni kell, amennyiben az építmény kontúrja eltér a Földhivatal- ingatlan-nyilvántartásában rögzítettől, vagy nem szerepel, illetve a homlokzat változott.

Eljárási illetékek, fizetési kötelezettségek: 

A településképi bejelentési eljárás illetékmentes.

Ügyintézési határidő: 

Az ügyintézési határidő 15 nap, mely a kérelem és az ahhoz tartozó építészeti-műszaki tervdokumentáció beérkezését követően indul.


Az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény [Ákr.] 44. § alapján: „Ha a kérelem a jogszabályban foglalt követelményeknek nem felel meg, az eljáró hatóság határidő megjelölésével, a mulasztás jogkövetkezményeire történő figyelmeztetés mellett - ha törvény vagy kormányrendelet másként nem rendelkezik - egy ízben hiánypótlásra hívja fel a kérelmezőt.”


Településképi bejelentési eljárásban az eljárás nem szüneteltethető, a rendelkezésre álló 15 napos ügyintézési határidő nem meghosszabbítható, ezért a bejelentést követő 15 napon belül a Polgármester a rendelkezésére álló adatok alapján hozza meg döntését.

Jogorvoslati lehetőség: 

A határozat ellen Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testületéhez címzett, de a Budapest Főváros II. Kerület Polgármesteri Hivatalnál (1024 Bp., Mechwart liget 1.) benyújtandó, a döntésben megállapított összegnek megfelelő (5000 vagy 3000 forintos) illetékű fellebbezéssel lehet élni.


Az illeték átutalással róható le, az Önkormányzat számlaszáma: 12001008-00201761-00100004 Közleménybe kérjük feltüntetni az ügyiratszámot.

Vonatkozó jogszabályok: 

- 28/2019.(XI.27.) önkormányzati rendelet Budapest Főváros II. kerületének építési szabályzatáról (KÉSZ)

- 45/2017.(XII.20) önkormányzati rendelet a településkép védelméről (TKR)

- Településképi Arculati Kézikönyvről (hatályos)

- 419/2021. (VII. 15.) Korm. rendelet a településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről

- 2023. évi C. törvény a magyar építészetről

- 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet az országos településrendezési és építési követelményekről (OTÉK)

- 280/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet a településrendezési és építési követelmények alapszabályzatáról (TÉKA)

Szervezeti egység: 
Épített Környezetért Felelős Igazgatóság – Településképi Bejelentési Osztály
Élethelyzet: 
Településképvédelmi ügyek

Ügyintézés